KE: poprawia się stan gospodarki Grecji
Stan greckich finansów publicznych stopniowo się poprawia, sektor bankowy został dokapitalizowany, a reformy są w toku - wynika z opublikowanego w piątek raportu Komisji Europejskiej. Problemem kraju jest jednak rosnące bezrobocie, szczególnie wśród młodych.
Wśród przyczyn poprawy greckiej gospodarki Komisja Europejska wymienia zakończoną powodzeniem w 2012 roku reformę rynku pracy, która wprowadziła elastyczność wynagrodzeń i zwiększyła konkurencyjność kosztów pracy. Problemem jednak jest wysokie bezrobocie, które cały czas rośnie. W lutym osiągnęło 27 proc. i było o 0,3 pkt proc. wyższe niż miesiąc wcześniej oraz o 5 pkt proc. wyższe niż przed rokiem. Szczególnie zła sytuacja jest na rynku pracy wśród ludzi młodych. KE wskazuje, że rozwiązaniem mogą być programy robót publicznych i większy nacisk na kształcenie zawodowe.
Mimo złej sytuacji na rynku pracy dobrze prezentują się perspektywy dla finansów publicznych śródziemnomorskiego kraju. "Deficyt na rachunku bieżącym zmniejszył się znacznie. Potrzebne są jednak reformy w sektorze produktów i usług, by zwiększyć inwestycje i poprawić konkurencyjność, co będzie uzupełnieniem dla reform rynku pracy" - czytamy w raporcie.
Poprawia się ściągalność podatków, jednak w tej kwestii pozostaje jeszcze wiele od zrobienia. KE wyraziła zadowolenie z powodu przeprowadzonej w styczniu 2013 r. reformy systemu podatków dochodowych, która rozszerzyła podstawy opodatkowania i wprowadziła bardziej równomierne obciążenia. Komisja nie jest jednak zadowolona z tempa prywatyzacji i uważa, że rząd grecki powinien ją przyśpieszyć.
Zdaniem KE pozytywnym sygnałem jest zakończone sukcesem dokapitalizowanie najważniejszych greckich banków. Większość z 50 mld euro zostało już wypłacone jako zaliczki na pokrycie ich potrzeb kapitałowych - informuje. Rok 2014 ma być też rokiem, w którym grecka gospodarka zacznie stopniowo rosnąć.
Do początku maja 2013 r. Grecja w ramach programu ratunkowego otrzymała 200,9 mld. Wkrótce do kraju ma trafić kolejna wypłata - 7,2 mld euro. Jej pierwsza transza - 4,2 mld euro - w maju, a druga w czerwcu.
Pogrążona od sześciu lat w recesji Grecja jest finansowo zależna od pakietu pomocowego UE i MFW. Lwią część funduszy na ratowanie Grecji dostarcza strefa euro. W zamian za pomoc Ateny zobowiązały się do gruntownych reform gospodarczych, głębokich cięć budżetowych oraz podniesienia podatków. Reformy są bardzo dotkliwe dla Greków.
Cypr czeka głęboka recesja w roku bieżącym i następnym, a w 2015 roku kraj może odczuć wzrost gospodarczy, ale jeśli nie będzie realizował programu oszczędnościowego, grozi mu dalsza recesja - prognozuje piątkowy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Według MFW gospodarka cypryjska skurczy się o 8,7 proc. w tym roku, w 2014 - o 3,9 proc., zanim w 2015 osiągnie skromny wzrost na poziomie 1,1 proc.
Bezrobocie wyniesie 15,5 proc. pod koniec bieżącego roku, w przyszłym wzrośnie do 16,9 proc., zanim w 2015 roku spadnie do 14,6 proc. , czyli do poziomu z początku br.
Raport MFW podkreśla determinację władz cypryjskich w obliczu kryzysu. Jednak "potrzebny jest czas, by gospodarka dostosowała się do głębokich zmian strukturalnych w jej sektorze finansowym. Ryzyka makroekonomiczne pozostają nadzwyczaj wysokie" - wskazuje raport.
MFW podkreśla, że potrzebna jest "wola polityczna, by wdrożyć wszystkie elementy programu oszczędnościowego", bo to osłabi zagrożenia dla gospodarki, m.in. groźbę zwiększenia długu publicznego.
Fundusz przyznaje też, że recesja może się okazać "poważniejsza, niż przewidywano".
Prognozy MFW na lata 2013-14 są zbieżne z tymi, które ostatnio ogłosiła dla Cypru Komisja Europejska. Jednak przewidywania KE nie dotyczyły 2015 roku.
Cypr otrzymał w poniedziałek pierwszą wypłatę w wysokości 2 mld euro z pomocy finansowej UE i MFW o łącznej wysokości 10 mld euro.
Program pomocowy ratujący Cypr przed bankructwem zakłada rozległą restrukturyzację sektora bankowego oraz poniesienie strat przez właścicieli wkładów bankowych. Cypr musi również wygospodarować 13 mld euro w ramach własnych przedsięwzięć oszczędnościowych. Obejmują one m.in. podatek od nieruchomości i redukcję płac pracowników państwowych.