KE: Wysoka stabilność finansów publicznych w Polsce
Komisja Europejska oceniła stabilność finansów publicznych wszystkich państw członkowskich, rysując możliwe scenariusze i ryzyka dla długu publicznego danego kraju w horyzoncie najbliższych 10 lat, tj. do 2031 r.
Pod uwagę wzięto tak wymiar krótkoterminowy (do roku), który pozwala na wczesne wykrywanie zagrożeń fiskalnych, jak i średnioterminowy (w tym zdolność do obsługi zadłużenia) czy długoterminowy z horyzontem do 2031 r. Komisja Europejska analizuje również możliwy wpływ na scenariusz bazowy takich zmiennych jak podwyżka/obniżka stóp procentowych, wyższy/niższy wzrost gospodarczy, ale również dane historyczne, w tym to jak dany kraj radził sobie z obsługą zadłużenia we wcześniejszych latach.
Ekonomiści KE zawarli w raporcie tak silne, jak i słabe strony danej gospodarki unijnej. W ich ocenie finanse publiczne w Polsce nie są zagrożone i - niezależnie od rozpatrywanego scenariusza - ryzyko dla utraty stabilności finansów publicznych określone zostało jako niskie.
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego w rozmowie z Interią podkreśla, że "Polska w różnych scenariuszach, w tym długoterminowym do 2031 r., wypada najlepiej ze wszystkich krajów unijnych".
- Lepiej niż takie wzorcowe kraje pod względem finansów publicznych jak Szwecja czy Dania; lepiej niż fiskalne "jastrzębie" w UE (które we wcześniejszych latach o przestrzeganie dyscypliny finansów publicznych nawoływały - red.) jak Niemcy czy Holandia - mówi Bujak.