​KE zatwierdziła pomoc Polski dla Lotosu. Publiczne środki pójdą na produkcję wodoru

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, pomoc publiczną Polski o wartości 158 mln euro na wsparcie LOTOS Green H2, spółki celowej będącej własnością PKN Orlen SA, w produkcji wodoru odnawialnego, który ma być wykorzystywany w procesach produkcyjnych rafinerii - podała KE.

Polska zgłosiła Komisji plan wsparcia projektu Green H2 spółki LOTOS. Projekt dotyczy produkcji wodoru odnawialnego w drodze elektrolizy wody (tj. procesu wykorzystywania energii elektrycznej do rozkładu wody na tlen i wodór) zamiast reformingu parowego metanu z wykorzystaniem gazu ziemnego. 

Otrzymany wodór odnawialny będzie wykorzystywany w procesach produkcji paliw w rafinerii PKN Orlen w Gdańsku - przekazała KE. 

KE dała zielone światło dla publicznych pieniędzy dla Lotosu

Pomoc publiczna Polski będzie miała formę dotacji bezpośredniej w wysokości 158 mln euro. Zostanie ona przeznaczona na finansowanie instalacji elektrolizera o mocy 100 MW oraz budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MW i instalacji magazynowania energii w akumulatorach o mocy 20 MWh. Oczekuje się, że elektrolizer zostanie uruchomiony w 2027 r. i będzie stopniowo zwiększał swoją produkcję do 13 600 ton wodoru odnawialnego rocznie. 

Reklama

"Oczekuje się, że dzięki projektowi będzie można uniknąć uwolnienia łącznie 2,5 mln ton dwutlenku węgla. Ponadto, aby maksymalnie zredukować emisję gazów cieplarnianych, wodór będzie produkowany wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej, wytwarzanej ze źródeł odnawialnych" - przekazała KE. 

Komisja oceniła środek na podstawie unijnych zasad pomocy państwa, w szczególności art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który pod pewnymi warunkami umożliwia państwom członkowskim wspieranie rozwoju niektórych rodzajów działalności gospodarczej, a także na podstawie wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią na 2022 r. 

Polska zwiększyła wydobycie gazu w Norwegii

Jak wynika z komunikatu PKN Orlen, spółka w 2022 r. zwiększyła wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o blisko 100 proc., w porównaniu do 2021 r. Łącznie produkcja gazu w Norwegii wyniosła w ubiegłym roku 3,15 mld sześciennych.  

Jednocześnie spółka wskazała, że ogólne wydobycie w 2022 r. wyniosło 7,7 mld sześc. gazu. Jak wskazano w komunikacie PKN Orlen, jest to 45 proc. ogólnego zapotrzebowania na ten surowiec w naszym kraju. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2022 r. wyniosło 16,62 mld sześc.  

Blisko dwukrotnie wyższa produkcja odnotowana przez PKN Orlen wynika z fuzji spółki z PGNiG. Ta druga dołączyła do polskiego koncernu paliwowego w listopadzie 2022 r. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Lotos S.A. | Orlen | wodór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »