KGHM zbuduje małą elektrownię jądrową. Jacek Sasin: "Mamy to!"

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce przez KGHM - poinformował na Twitterze Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

"Mamy to! Jest akceptacja dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce przez KGHM. MKiŚ wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą" - napisał Sasin na Twitterze.

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, która najbardziej zaawansowana jest w Kanadzie i USA. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

Transformacja energetyczna w Polsce trwa

KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce w kwietniu.

Reklama

"Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia oraz uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę" - wskazywano wówczas w komunikacie spółki. 

Podkreślono, że zaangażowanie spółek skarbu państwa w transformację energetyczną wspiera minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Energia jądrowa jest energią czystą, tanią, bezpieczną i zapewni Polsce dalszy rozwój. Zaangażowanie polskich firm w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju pozwoli nam skutecznie budować silne państwo. Dziękuję, że KGHM bardzo mocno się zaangażował w ten proces" - powiedział cytowany w komunikacie  Sasin.

KGHM jest zaangażowany w rozwój energetyki jądrowej w Polsce tj. budowy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM.

"Wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki"

Decyzja resortu to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW - podał koncern w komunikacie. Dodał, że wniosek przygotowano m.in. w oparciu o dokumentację projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

"Tym samym miedziowy gigant otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją" - poinformował KGHM.

Tomasz Zdzikot podkreślił, że celem koncernu jest "bezpieczna, ekologiczna i stabilna cenowo energia, która pozwoli nam utrzymać przewagę biznesową KGHM w skali globalnej". "W przypadku zaangażowania w energię jądrową mamy silne wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych, a teraz akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To ważne, bo wprowadzenie w naszym kraju technologii jądrowej, opartej na małych modułach, to również wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki" - poinformował Zdzikot, cytowany w komunikacie koncernu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Sasin | KGHM Polska Miedź SA | elektrownia atomowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »