Kiedy inflacja bazowa zacznie hamować? Prezes PFR: To zajmie kilka miesięcy

Jest szansa na spadek inflacji poniżej 10 proc. do końca roku, a jeśli w przyszłym roku inflacja spadnie poniżej 5 proc., możliwe są obniżki stóp procentowych - przekonuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Jest szansa, że do końca 2023 r. inflacja spadnie poniżej 10 proc. - ocenił w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak dodał, jeśli w przyszłym roku inflacja spadnie poniżej 5 proc. to pojawi się szansa na obniżki stóp procentowych.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. wzrosły o 16,2 proc. w stosunku do marca 2021 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W lutym inflacja wyniosła 18,4 proc.

Jest szansa na spadek inflacji poniżej 10 proc.

Jest szansa, że do końca tego roku dynamika wzrostu cen spadnie poniżej 10 proc. (...) Ceny jeszcze rosną, w ciągu miesiąca o ok. 1 proc., ale paliwa tanieją, surowce również. Najgorzej jest z usługami, gdzie jest presja płacowa i firmy przekładają ją na ceny" - mówił Borys w Polsat News.

Reklama

Jak dodał, tzw. putinflacja właśnie się kończy, ale mamy jej efekty wtórne. - Każdy oczekuje podwyżek płac, a firmy przekładają to na ceny. To zajmie jeszcze kilka miesięcy, zanim informacja bazowa zacznie hamować - ocenił prezes PFR.

Jak dodał, jeśli chcemy sobie poradzić z inflacją, musimy przejść przez okres spowolnienia i wyższych stóp procentowych, a w perspektywie przyszłego roku mamy szanse na obniżki stóp. "Jeśli inflacja spadnie poniżej 5 proc., na co jest szansa, to będzie to przemawiało za obniżką stóp" - stwierdził Borys. Jak zaznaczył, większość prognoz wskazuje jednoznacznie spadek inflacji w ciągu dwóch następnych lat i obniżki stóp procentowych w przyszłym roku. Przy założeniu, że już nic złego się nie wydarzy - zastrzegł.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | PFR | Paweł Borys

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »