Kiedy obniżka stóp procentowych? Nowa prognoza PKO BP, wskazano na "wyraźną potrzebę"

Polityka pieniężna w Polsce pozostaje wyraźnie restrykcyjna na tle historycznym - podkreślają w najnowszym "Kwartalniku Ekonomicznym" eksperci PKO BP. Dodają jednak, że w ostatnim czasie pojawiają się wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (w tym jej przewodniczącego - prezesa NBP Adama Glapińskiego) sugerujące złagodzenie "jastrzębiego" nastawienia już w I połowie przyszłego roku. Kiedy RPP obniży stopy procentowe?

Analitycy PKO BP tłumaczą w opublikowanym w poniedziałek "Kwartalniku Ekonomicznym", że polityka pieniężna w Polsce wciąż pozostaje wyraźnie restrykcyjna na tle historycznym, a po okresie niskiej, oscylującej w pobliżu celu, inflacji w pierwszej połowie 2024 roku, latem odnotowano jej wyraźny wzrost na skutek częściowego odmrożenia cen energii.

Inflacyjny szczyt na początku przyszłego roku? Wiele zależy od polityki fiskalnej

Zdaniem ekspertów PKO BP, do końca roku (2024) inflacja pozostanie na poziomie zbliżonym do 5 proc. (licząc rok do roku), a "inflacyjny szczyt" szykuje się w I kwartale przyszłego roku (2025).

Reklama

"Deklaracje ze strony przedstawicieli rządu pozwalają zakładać, że zamrożenie cen energii zostanie przedłużone na 2025 roku, w związku z czym w najwyższym punkcie inflacja wyniesie ok. 5,5 proc., o blisko 1 punkt procentowy mniej niż w scenariuszu alternatywnym bez mrożenia cen energii" - prognozują analitycy w Kwartalniku Ekonomicznym PKO BP.

Na perspektywy inflacyjne korzystnie wpływa spodziewane osłabienie presji płacowej (mniejszy impet wzrostu płacy minimalnej i powściągliwa skala waloryzacji płac w budżetówce).

Jednak ryzyko dla procesów dezinflacyjnych może - zdaniem ekspertów - stanowić polityka fiskalna polskiego rządu. Przypomnijmy - przyszłoroczny budżet obarczony jest rekordowo wysokim deficytem.

Budżet państwa z problemami. Silny wzrost długu publicznego


"Sektor fiskalny zmaga się z silnym wzrostem wydatków przy relatywnie słabych dochodach" - sygnalizują w "Kwartalniku Ekonomicznym" eksperci PKO BP. Taka diagnoza odnosi się do sytuacji państwowej kasy w tym roku. Projekt przyszłorocznego budżetu także wzbudza dyskusje.

Eksperci PKO BP komentują, że projekt budżetu na 2025 jest znacznie bardziej ekspansywny niż przewidywali. Deficyt budżetowy w 2025 wzrośnie do 289 mld PLN (7,3 proc. PKB) wobec 184 mld PLN (5,0 proc. PKB) planowanych na 2024.

Co z obniżką stóp procentowych? "Gospodarka wyraźnie potrzebuje redukcji"

Analitycy banku PKO BP podkreślają, że w ich bazowym scenariuszu początek cyklu obniżek stóp procentowych nastąpi w lipcu przyszłego roku. Nie brakuje jednak spekulacji o szybszym złagodzeniu polityki pieniężnej przez RPP.

"Retoryka RPP uległa wyraźnemu złagodzeniu i po raz pierwszy od dawna można powiedzieć, że obniżki stóp NBP się przybliżają, a nie oddalają. Wystarczającą przesłanką do wznowienia redukcji stóp ma już być samo wejście inflacji w trend spadkowy, co sugeruje, że pierwszy krok nastąpi między marcem a lipcem 2025" - czytamy w "Kwartalniku Ekonomicznym" banku.

Eksperci zwrócili uwagę, że na razie jedynym motorem wzrostu jest konsumpcja, ale wkrótce dołączy ożywienie inwestycji, ze szczytem w 2025 roku. "Najsłabszym ogniwem pozostanie eksport. Jeśli pominiemy odbicie konsumpcji wynikające z gwałtownej dezinflacji, to widać wyraźnie, że polska gospodarka potrzebuje redukcji stóp procentowych NBP" - dodali. 

Przypomnijmy: główna stopa NBP (tzw. stopa referencyjna), wynosi 5,75 proc. Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia | inflacja | stopy procentowe | PKO BP SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »