Kierowcy i ich silniki zapłacą za żądania rolniczego lobby

Nie ma się z czego cieszyć - zmiana ustawy podniesie ceny paliw! Nowelizacja zakłada podniesienie z 5 do 10 proc. limitu dodatku biokomponentów do benzyny i - według szacunków ministerstwa gospodarki - zmiany te mogą doprowadzić do podwyżki ceny litra benzyny o 5 groszy.

Podczas głosowania posłowie opowiedzieli się za wszystkimi poprawkami Senatu zgłoszonymi do noweli ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw oraz o biokomponentach i biopaliwach. Ustawa zwiększa dodatek biokomponentów do paliw.

Nowelizacja zakłada podniesienie z 5 do 10 proc. limitu dodatku biokomponentów do benzyny i - według szacunków ministerstwa gospodarki - zmiany te mogą doprowadzić do podwyżki ceny litra benzyny o 5 groszy.

Wśród poprawek zgłoszonych przez Senat dwie zmierzają do ograniczenia zakresu informacji, które mają zawierać w swoich sprawozdaniach producenci paliw i biopaliw. Chodzi o wyeliminowanie obowiązku przedstawiania w tych sprawozdaniach informacji nt. emisyjności biokomponentów spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju oraz informacji o wykorzystywanych systemach certyfikacji. Według Senatu informacje te powinny składać jedynie podmioty realizujące tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy.

Reklama

Kolejna grupa zmian proponowanych przez Senat wprowadza przepis przejściowy, zgodnie z którym certyfikaty wydane przed 1 października 2014 r. zachowają ważność do upływu terminu, do jakiego zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 30 września 2015 roku.

Nowela wprowadza okres przejściowy. Do końca 2020 r. sprzedawcy będą musieli oferować również benzynę z 5-proc. dodatkiem bioetanolu. Ustawa wprowadza też korzystniejsze sposoby wyliczenia wielkości ograniczenia emisji dzięki m.in. użyciu surowców z UE, odpadków nieżywnościowych, zrębków drzewa itp.

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

Nowe prawo wprowadzać będzie również obowiązek informowania klientów o tym, że paliwo zawiera dodatki metaliczne, które mogą powodować potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Chodzi o związki poprawiające działanie silnika. Kiedyś były to organiczne związki ołowiu, dziś stosuje się organiczne związki manganu. Projekt wprowadza więc odpowiednie zmiany do systemu monitorowania i kontroli jakości paliw.

Nowela wdrażać będzie też szereg przepisów dyrektywy 2009/30/WE ws. monitorowania i redukcji emisji gazów cieplarnianych w transporcie, m.in. ustanawia tzw. Narodowy Cel Redukcyjny i wyznacza go dla 2020 r. na poziomie 6 proc. redukcji emisji CO2 z transportu, w stosunku do poziomu z roku 2010.

_ _ _ _ _ _ _ _

Obniżki cen paliw na stacjach już w przyszłym tygodniu ?

Drugi tydzień wakacji kończymy w dość dobrych nastrojach. I chociaż zawsze mogłoby być lepiej, to istotne jest to, że o gwałtownych podwyżkach mówimy w czasie przeszłym. Ceny benzyny i diesla są niższe niż przed tygodniem, a ceny gazu rosły już zdecydowanie mniej niż w ubiegłym tygodniu.

Aktualnie średnie ceny benzyny bezołowiowej 95 i 98 wynoszą odpowiednio 5,48 zł/l i 5,70 zł/l, oleju napędowego - 5,35 zł/l i we wszystkich przypadkach są niższe średnio o 1 grosz na litrze.

Ceny autogazu na części stacji po ubiegłotygodniowych podwyżkach są stabilne, ale nas pozostałych odnotowaliśmy wzrost cen. Średnio za litr autogazu w tym tygodniu płacimy 2,49 zł/l, to jest 2 grosze na litrze więcej niż przed tygodniem i aż o 19 groszy na litrze więcej niż przed rokiem.

O ile w przypadku LPG ceny są wyraźnie wyższe niż przed rokiem, to zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia mają kierowcy tankujący olej napędowy. Ceny diesla są obecnie o 19 groszy na litrze niższe niż przed rokiem. Także za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy mniej, średnio o 7 groszy na litrze.

Stabilizacja cen na rynku detalicznym jest odzwierciedleniem sytuacji na rynku ropy naftowej. Zmniejszenie ryzyka geopolitycznego wpłynęło na spadek notowań ropy Brent w okolice 108 USD/bbl, co przy jednoczesnym nieznacznym umocnieniu złotego wobec USD przełożyło się na dalszy spadek cen w hurcie.

W tej sytuacji optymistycznie wygląda prognoza cen paliw na stacjach na kolejny tydzień wakacji.

Jest realna szansa na korekty cen benzyny i oleju napędowego w dół. Mogą one sięgać 4 groszy na litrze, ale nie zostaną wprowadzone na wszystkich stacjach w jednakowym czasie. Dodatkowo powinny także wyhamować podwyżki cen autogazu.

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 11-07-2014 w Orlenie: Eurosuper 95 - 4343 PLN/1000l (spadek o 28 PLN/1000l w porównaniu do cen z 4-07-2014), Superplus 98 - 4487 PLN/1000l (wzrost o 1 PLN/1000l), olej napędowy 4089 PLN/1000 l (spadek o 56 PLN/1000l), olej napędowy grzewczy 2853 PLN/1000 l (spadek o 43 PLN/1000l)

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 11-07-2014 w Lotosie: Eurosuper 95 - 4344 PLN/1000l (spadek o 28 PLN/1000l w porównaniu do cen z 4-07-2014), Superplus 98 - 4486 PLN/1000l (bez zmian), olej napędowy 4088 PLN/1000 l (spadek o 57 PLN/1000l), olej napędowy do celów opałowych 2856 PLN/1000 l (spadek o 40 PLN/1000l).

Komentarz:

Urszula Cieślak

BM REFLEX

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: silniki | ceny paliw | kierowcy | one | ustawy | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »