"Kleszcz" dla polskiego wojska. MON kupi blisko 300 sztuk, podpisano umowę

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier-minister obrony narodowej oraz wiceminister Paweł Bejda wzięli udział w uroczystości podpisania umowy ramowej z AMZ-KUTNO SA na dostarczenie lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych (LOTR) Kleszcz. Armia zakupi blisko 300 sztuk takich pojazdów w latach 2025-2035. "Kleszcz" na platformie kołowej 4×4 wejdzie na wyposażenie pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych.

Przedmiotem umowy ramowej pomiędzy Agencją Uzbrojenia reprezentującą Skarb Państwa a AMZ-KUTNO SA jest określenie zasad i warunków zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z dostawą lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych dla polskiego wojska.

Szef MON: Oczy i uszy polskiej armii będą pochodzić stąd

W wydarzeniu, w czasie którego podpisano umowy ramowe na produkcję pojazdów "Kleszcz", udział wziął minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef resortu wskazał, że "Lekki transporter, który będzie służył rozpoznaniu jest dzisiaj polskiej armii niezwykle potrzebny. Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne są oczy i uszy (...) Oczy i uszy polskiej armii będą pochodziły stąd, z Kutna".

Reklama

Jednocześnie polityk zdradził szczegóły dotyczące współpracy Wojska Polskiego z producentem pojazdów. "Chcemy pozyskać 286 sztuk, i ta umowa, którą dzisiaj szef Agencji Uzbrojenia (gen. Artur Kuptel) i prezes AMZ Kutno dotyczy 286 pojazdów" - wskazał. Podkreślił, że wozy wyprodukuje polska firma; jak mówił, to kolejny argument za inwestowaniem w polski przemysł obronny.

"Droga, żeby ten pojazd powstał, nie była łatwa i nie była krótka, bo zaczyna się 10 lat temu od powołania konsorcjum, na czele którego stoi AMZ Kutno S.A., są też instytuty wojskowe - w tym Instytut Łączności - które badają i pomagają w tworzeniu tego pojazdu, w przystosowaniu go w działaniu na rzecz Sił Zbrojnych RP. Ta inicjatywa jest wsparta finansowaniem projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju" - mówił szef MON.

"Kleszcz" ma służyć rozpoznaniu - powstał na bazie "Bobra"

Projekt "Kleszcz" jest rozwijany na podstawie umowy zawartej pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) a konsorcjum polskich podmiotów, w skład którego weszły firmy i instytucje tj. AMZ-KUTNO SA (lider), Wojskowy Instytut Łączności, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii.

Pojazd w wersji rozpoznawczej został opracowany na bazie transportera opancerzonego Bóbr 3. "Kleszcz" zastąpi w polskiej armii przestarzałe transportery BRDM-2 produkcji radzieckiej (oraz ich zmodernizowane wersje).

Zakład z Kutna już współpracuje z MON

AMZ-KUTNO SA (działa od 1999 roku), specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych samochodów użytkowych. W ramach dotychczasowej współpracy z MON podpisano m.in. w 2016 r. umowę na dostawę 77 sztuk pojazdów ŻUBR POPRAD, (zostały dostarczone w 2021 r.).

AMZ jest w stanie wykonać rocznie kilkaset zabudów oraz pojazdów specjalnych przeznaczonych dla wojska lub służb mundurowych.

W Siłach Zbrojnych RP używane są m.in. opancerzone platformy Żubr-P (pod samobieżne zestawy przeciwlotnicze Poprad).

"Tur" z Kutna dla detektywa Rutkowskiego

Polska policja w Kutnie zamówiła kilka wozów "Tur" (lekki pojazd opancerzony Tur VI z napędem 4x4). Umożliwiają operacje szturmowe, np. w trakcie wykonywania zadań antyterrorystycznych.

Co ciekawe, właśnie pojazd "Tur VI" został kupiony w Kutnie przez detektywa-celebrytę Krzysztofa Rutkowskiego. "Potwór" z Kutna napędzany jest niemal 7-litrowym silnikiem diesla.

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Klielcach (w 2019 roku) pokazano bazową propozycję dla lekkiego, rozpoznawczego transportera o kryptonimie "Kleszcz". Jak powiedziano, powstaje na bazie niewielkiego pojazdu amfibijnego Bóbr.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zbrojeniówka | polskie wojsko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »