Klimatyzacja wcale nie taka łatwa. Oto, co musisz wiedzieć, zanim zamontujesz ją u siebie
W całej Europie padają kolejne rekordy ciepła, a fale upałów nie omijają również Polski. Dlatego wzrasta zainteresowanie montażem klimatyzacji w mieszkaniach. Co warto wiedzieć na temat dostępnych rozwiązań?
Często powodem rezygnowania z klimatyzacji w mieszkaniu jest obawa o wysokie koszty instalacji i użytkowania. Tymczasem obecne technologie dają do wyboru szereg rozwiązań, których wprowadzenie wcale nie musi się wiązać z wielkim remontem i wysokimi opłatami.
Najpopularniejsze rozwiązania dzieli się na dwie kategorie. Pierwszą z nich stanowią urządzenia przenośne, a drugą klimatyzacja typu split.
Nazwa klimatyzatorów przenośnych może być odrobinę myląca, ponieważ nie jest to zdecydowanie sprzęt, który łatwo ze sobą zabrać. Są to maszyny wysokości kilkudziesięciu centymetrów, zazwyczaj ważące kilkadziesiąt kilogramów, umieszczone na kółkach, które ułatwiają ich przesuwanie.
"Przenośne" są jednak dlatego, że nie stanowią integralnego elementu wyposażenia mieszkania i mogą być zabierane z lokatorem w czasie wyprowadzki. Mogą być stawiane w dowolnym miejscu w mieszkaniu pod warunkiem, że będzie to w pobliżu okna. To przez nie wyprowadza się rurę, którą uszczelnia się dołączoną do maszyny uszczelką.
Klimatyzatory typu split wymagają instalacji jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Te już są na trwałe związane z danym pomieszczeniem i wymagają drobnego remontu.
Wybór klimatyzacji do mieszkania powinien być podyktowany naszymi potrzebami, specyfiką pomieszczenia, jak również dalszymi planami lokatorów.
Najważniejszą kwestią z pewnością jest efektywność energetyczna. Wybieranie klimatyzatorów o najlepszej z dostępnych klasie energetycznej gwarantuje nam niskie koszty użytkowania, ale i ograniczenie kosztów dla środowiska.
Nie bez znaczenia jest także moc urządzenia. Jeśli będzie ona zbyt niska, klimatyzator nie będzie wydajny. Przyjmuje się, że aby optymalnie schłodzić pomieszczenie, należy jego powierzchnię pomnożyć razy 100, a otrzymany wynik wskaże nam moc urządzenia. I tak dla pomieszczenia o powierzchni 20 metrów potrzebujemy 200 W klimatyzatora, czyli 2 kW.
Warto również wziąć pod uwagę liczbę okien, nasłonecznienie pomieszczenia i to, jak jest izolowane etc. Zbyt słaby klimatyzator może jedynie generować koszty i nie przynosić spodziewanego rezultatu.
Wybierając urządzenie koniecznie sprawdźmy, z jaką głośnością pracuje. Najcichsza jest klimatyzacja typu split, najgłośniejsze są duże klimatyzatory przenośne.
Niektóre urządzenia posiadają dodatkowe "gadżety" jak możliwość oczyszczania powietrza, sterowania temperaturą zdalnie, funkcję ogrzewania pomieszczenia.
Klimatyzacja typu split jest na starcie droższą inwestycją, ale też może przynosić korzyści przy długofalowym użytkowaniu. Codzienne korzystanie z klimatyzacji tego typu jest tańsze niż w przypadku urządzeń przenośnych, ponieważ pobiera ona zazwyczaj mniej prądu i efektywniej chłodzi pomieszczenia.
Pracuje cicho i nie zajmuje dużo miejsca, z wyjątkiem niewielkiego fragmentu ściany przy oknie, pod sufitem i na balkonie w podobnym miejscu. Wadą tego rozwiązania jest jednak wysuszanie powietrza (można mu zaradzić nie włączając klimatyzacji na bardzo długi czas lub stosując nawilżacz), konieczność specjalistycznego montażu i brak możliwości przeniesienia urządzenia.
Z kolei klimatyzacja przenośna to rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza w wynajmowanych biurach i mieszkaniach lub tam, gdzie z różnych przyczyn nie można zamontować klimatyzacji split (np. nie zgadza się na to wspólnota mieszkaniowa)
Klimatyzator z rurą do okna zajmuje jednak sporo miejsca w pomieszczeniu i nie wygląda zbyt estetycznie. Pracuje stosunkowo głośno (mniej więcej tak, jak lodówka starszej generacji). Potrafi jednak obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o ok. 2 stopnie.
Alternatywą dla klimatyzatora jest tzw. klimator. To urządzenie nie potrzebuje specjalistycznego montażu czy stawiania go przy oknie. Do swojej pracy wykorzystuje technologię bazującą na pobieraniu powietrza z pomieszczenia i przepuszczaniu go przez zwilżony materiał. Potrzebuje on zatem nie tylko prądu, ale i wody, którą wlewa się do specjalnego pojemnika wraz z lodem lub specjalnym wkładem chłodzącym.
Tego typu urządzenie co prawda nie chłodzi pomieszczenia tak jak klimatyzacja czy klimatyzator, ale daje wrażenie przyjemnej bryzy i orzeźwienia. Nawilża także powietrze, co w jednych pomieszczeniach może być plusem, w niektórych jednak okaże się wadą.
Koszt zakupu klimatyzatora przenośnego to zazwyczaj ok. 1500-3000 złotych w zależności od mocy i klasy urządzenia.
Z kolei klimatyzator typu split to inwestycja od 2000 do 4000 złotych. Zazwyczaj do ceny tej wliczony jest także montaż.
A jak z użytkowaniem klimatyzacji? Aby obliczyć ten koszt można pomnożyć pobór prądu przez 0,7zł/1 kWh. Średnio schładzanie standardowo zaizolowanego pokoju o powierzchni 30 metrów kosztuje ok. 30-50 zł w skali miesiąca.
Montaż jednostek typu split nie stanowi w większości przypadków problemów. Jeśli jednostka zewnętrzna montowana jest w obrębie balkonu, zdecydowana część wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni nie generuje z tego powodu problemów.
Montaż jednostki na elewacji może wymagać dodatkowej zgody, jednak również nie powinno to stanowić większego kłopotu. Chyba, że mieszkamy w zabytkowej kamienicy: wtedy zgodę musi wyrazić konserwator zabytków, a to już może być przeszkodą. W takim wypadku opcją pozostaje klimatyzator lub klimatyzer.
KO