KNF: Kolejne podmioty wpisane na listę ostrzeżeń publicznych

Nowe podmioty znalazły się na liście ostrzeżeń publicznych - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). To Aforti Finance SA, platforma internetowa www.topeu.com/pl i primeu.net, primeu.com.

Jak podano w komunikacie, w przypadku firmy Aforti Finance SA, Urząd KNF skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia prowadzeniu działalności parabankowej (z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe - wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF).


W przypadku platform internetowych www.topeu.com/pl i primeu.net, primeu.com, KNF skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.

Reklama

Przypomnijmy: Lista ostrzeżeń publicznych ma za zadanie alarmować społeczeństwo oraz firmy o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów ze wskazanymi podmiotami. Pełna lista ostrzeżeń publicznych KNF dostępna jest na stronie Urzędu.

Stanowisko zarządu Aforti Finance

"Aforti Finance SA nie wystawia weksli inwestycyjnych ani nie zaciąga pożyczek od inwestorów indywidualnych, nie posiada także żadnych zobowiązań wobec inwestorów indywidualnych. Ponadto, podkreślamy, że nie przyjmowała wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, a od 2020r. nie prowadzi żadnej nowej działalności operacyjnej. Aktualnie podmiot ten koncentruje się na windykacji posiadanego już portfela pożyczkowego wobec przedsiębiorców. Dlatego decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o włączeniu Aforti Finance SA na listę ostrzeżeń jest naszym zdaniem bezzasadna i pozbawiona podstaw prawnych, a także nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistej działalności obecnej jak i przeszłej Aforti Finance S.A." - napisano w oświadczeniu, które spółka wysłała redakcji.

"Ponadto, zaznaczamy, że Komisja Nadzoru Finansowego nie informowała Aforti Holding o prowadzeniu w tej kwestii postępowania wyjaśniającego ani o swojej decyzji dot. włączenia Aforti Finance SA na listę ostrzeżeń publicznych i skierowaniu zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W przypadku powzięcia takich informacji z wyprzedzeniem, mielibyśmy możliwość odniesienia się do potencjalnych zarzutów i przedstawienia dokumentacji, która pozwoliłaby wyjaśnić wszelkie wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego wobec Aforti Finance SA. Komisja Nadzoru Finansowego również nie pytała Aforti Finance ani nie kierowała do Aforti Finance żadnych pism, wezwań do złożenia oświadczeń, żądań przekazania wyjaśnień, czy zapytań związanych z jakąkolwiek działalnością Aforti Finance S.A." - dodano.

"Niezależnie od tego, deklarujemy ścisłą i pełną współpracę z Komisją Nadzoru Finansowego i Prokuraturą Okręgową w Warszawie, w celu jak najszybszego wyjaśnienia wszystkich kwestii będących przedmiotem ewentualnych wątpliwości organu nadzoru oraz prokuratury. Zgłaszamy gotowość do przedstawienia wskazanym organom kompletnych informacji na temat Aforti Finance SA oraz udzielenia odpowiedzi na ewentualne dodatkowe pytania, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości w tej materii" - czytamy.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: KNF | oszustwa | parabanki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »