KNF ujawniła dane. Tyle osób będzie spłacać kredyt na emeryturze

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) udzieliła nowych informacji na temat kredytów mieszkaniowych. Okazuje się, że kredyty z terminem spłaty przypadającym na wiek emerytalny kredytobiorcy stanowią ponad 45 proc. portfela kredytów mieszkaniowych. Ponad 31 proc. z nich zostało udzielonych przy założeniu kosztów utrzymania na poziomie minimum socjalnego lub niższym. W 2023 r. udział tych kredytów był niższy i wyniósł 36,6 proc.

KNF jest organem administracji publicznej, którego głównym zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad polskim rynkiem finansowym - sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, a także nadzór nad instytucjami płatniczymi. 

Kredyt mieszkaniowy, który trzeba będzie spłacać jeszcze na emeryturze

Kredyty z terminem spłaty przypadającym na wiek emerytalny kredytobiorcy stanowią 45,2 proc. portfela kredytów mieszkaniowych - podaje KNF. Wśród kredytów mieszkaniowych udzielonych w ubiegłym roku udział tych kredytów był niższy i wyniósł 36,6 proc. Wartość bilansowa brutto kredytów o terminie spłaty przypadającym na wiek emerytalny kredytobiorcy to 194,8 mld zł na koniec 2023 r. 

Reklama

Według KNF przedmiotem badania był również poziom kosztów utrzymania przyjmowany przez banki w procesie oceny zdolności kredytowej dla kredytów udzielonych w 2023 r. 

W grupie badanych banków 31,1 proc. kredytów mieszkaniowych zostało udzielonych przy założeniu kosztów utrzymania na poziomie minimum socjalnego lub niższym, 64,9 proc. kredytów ‒ przy założeniu, że koszty utrzymania w momencie przyznania kredytu nie przekraczają 1,5-krotności minimum socjalnego. 

Kredyt hipoteczny dla emeryta. Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

Jak czytamy na stronie Biura Informacji Kredytowej (BIK), w przypadku kredytów hipotecznych często obowiązują zasady dotyczące maksymalnego wieku kredytobiorcy. Z uwagi na to, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, jest on udzielany na okres od 10 do nawet 35 lat. 

"Banki, podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, określają, kiedy ma przypaść spłata ostatniej raty względem wieku kredytobiorcy. Ta granica zwykle wynosi 75-80 lat. 65-latek może zatem liczyć na kredyt hipoteczny ze spłatą rozłożoną na maksymalnie 10-15 lat" - wyjaśnia BIK. 

W październiku zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi spadło

kredyt mieszkaniowy w październiku br. wnioskowało 34,52 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 41,33 tys. rok wcześniej, co przekłada się na spadek rok do roku o 16,5 proc. - poinformowało w środę BIK. 

Jednocześnie w porównaniu do września 2024 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 21,1 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w październiku br. 440,18 tys. zł i była wyższa o 4,6 proc niż w październiku rok temu. W porównaniu do września 2024 r. jednak spadła o 1,0 proc. - podało BIK. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: KNF | kredyty mieszkaniowe | wiek emerytalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »