Kolejna branża chce tańszej energii! To przewoźnicy kolejowi

Zdaniem przedstawicieli niezależnych przewoźników kolejowych, nawet ok. 90 proc. rynku towarowych przewozów kolejowych nie będzie uprawniona do zakupu tańszego prądu (po preferencyjnych cenach). Przewoźnicy apelują o objęcie ich ustawą chroniącą przed podwyżkami cen energii.

Towarowi przewoźnicy kolejowi zrzeszeni w Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych (ZNPK) apelują o objęcie ich przepisami ustawy, która ogranicza ceny prądu - wynika z apelu zamieszczonego na stronie ZNPK.

Według szacunków ZNPK - około 85-95 proc. rynku towarowych przewozów nie będzie uprawniona do skorzystania z preferencyjnych taryf.

"Biorąc pod uwagę zapisy (...) ustawy (o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku - PAP), które uzależniają możliwość skorzystania z preferencyjnych cen od rozmiaru kwalifikacji do kategorii mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa należy zauważyć, że istotna część rynku kolejowych przewozów towarowych (wg szacunków ZNPK - ok. 85-95 proc. rynku) nie będzie uprawniona do skorzystania z preferencyjnych taryf" - wskazano w apelu.

Reklama

Według kolejarzy wzrost cen energii dla przewoźników może doprowadzić do wzrostu cen frachtu kolejowego kluczowych surowców w tym m.in. węgla, paliw, kruszyw dla budownictwa czy zboża, co spowoduje dalszą presję inflacyjną.

Wysokie ceny energii. Towary wrócą z torów kolejowych na drogi?

Według ZNPK, obecna regulacja, która nie uwzględnia kolei, przyczyni się do dalszego odpływu ładunków z kolei na drogi.

"W najlepszym dla kolei scenariuszu - do zastępowania lokomotyw elektrycznych lokomotywami spalinowymi tam gdzie będzie to operacyjnie możliwe - a taka możliwość pojawi się przede wszystkim poprzez przywracania do eksploatacji najstarszych typów lokomotyw charakteryzujących się najwyższymi emisjami" - podkreślono w apelu.

Członkami ZNPK są m.in: CTL Logistics, Lotos Kolej, Rail Polska, Pol-Miedź Trans.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę wprowadzającą maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i małych i średnich firm. Zgodnie z nowymi przepisami dla gospodarstw ta cena wyniesie 693 zł za MWh, a dla samorządów i sektora MŚP - 785 zł za MWh.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kolejowy | przewoźnicy | PKP Cargo S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »