Kolejne przypadki wirusa ASF w czterech województwach
Kolejnych 65 przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce potwierdził Główny Lekarz Weterynarii. Cotygodniowy raport opublikowano na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Wirusa u dzików wykryto na terenie 4 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego.
Przypadki zarażonych zwierząt służby stwierdziły zarówno na terenach przygranicznych, jak i w głębi kraju, między innymi w trzech stołecznych dzielnicach. Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przypomina, iż hodowcy świń powinni przestrzegać wymogów bioasekuracji, czyli bezpiecznej izolacji od trzody chlewnej od otoczenia: - Chodzi o ogrodzenie miejsca przebywania świń, jeśli trzyma się je tymczasowo na zewnątrz oraz izolacje ich paszy. Zakazuje się wchodzenia także osób postronnych na teren chowu. Każde wejście osób czy wjazd pojazdów musi być rejestrowany. Do tego należy odkażać i dbać o poziom sanitarny pomieszczeń, gdzie przebywają zwierzęta - wymienia Niemczuk.
Mimo kolejnych przypadków wirusa ASF, udaje się ograniczać jego występowanie na dotychczasowym obszarze - zauważa profesor Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach: - Można powiedzieć, że sytuacja z wirusem ostatnio jest w miarę stabilna. Ta choroba wolno się szerzy, wyliczyliśmy, że o około trzy kilometry miesięcznie. Co ważne, mówimy raczej o rozroście wzdłuż granic, a nie wgłąb naszego państwa - analizuje.
Resort rolnictwa przygotował projekt ustawy, która zakłada między innymi możliwość budowy na wschodniej granicy ponad 1000-kilometrowej zapory. Ma ona utrudnić migrację dzików z Ukrainy i Białorusi czy Obwodu Kaliningradzkiego.
Pobierz darmowy: PIT 2017