Reklama

Kolejny krok w stronę obniżki cen gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzupełniło w piątek po południu wniosek o obniżenie taryfy na gaz - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska. Oznacza to, że od 1 stycznia gaz może potanieć o kilka procent.

Nieoficjalnie mówi się o około 3-proc. obniżce. Nowa taryfa ma obowiązywać do 31 marca.

W piątek rano wiceprezes URE Marek Woszczyk powiedział, że Urząd wezwał PGNiG do wyjaśnienia kilku kwestii zawartych we wniosku, a odpowiedź ma spłynąć jeszcze tego samego dnia. Dodał, że URE zrobi wszystko, by decyzja została podjęta do 17 grudnia, co umożliwi kilkuprocentową obniżkę cen gazu od 1 stycznia.

- Większość dodatkowych informacji, o które prosiło URE, odesłaliśmy już dzisiaj. W poniedziałek wyjaśnimy jeszcze jedną kwestię - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

Reklama

W środę PGNiG poinformowało o planach obniżki taryfy gazowej w związku z wynegocjowanym od spółki Gazprom Export rabatem na dostawy gazu ziemnego. Spółka nie podała, jak duża ma być obniżka.

- - - - -

Podwyżka od stycznia

- Sprzedawcy energii elektrycznej obniżyli swoje oczekiwania co do wzrostu cen energii na przyszły roku do 6-8,5 proc. z 9-15 proc. oczekiwanych wcześniej - poinformowała PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Dodała, że regulator zaakceptuje części wniosków taryfowych do 17 grudnia br., aby mogły wejść w życie od 1 stycznia 2011 roku.

- Dzisiaj do URE wpłynęło siedem skorygowanych wniosków taryfowych od sprzedawców energii elektrycznej. Korekta oczekiwań jest niewielka; spółki obrotu oczekują, że ceny w nowej taryfie wzrosną od około 6 proc. do prawie 8,5 proc. - powiedziała PAP Głośniewska.

- Nowe wnioski zostaną teraz poddane dalszemu postępowaniu administracyjnemu. Dla niektórych sprzedawców energii to drugie wezwanie było ostatnim i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich taryfy zostaną zatwierdzone do 17 grudnia, tak aby mogły wejść w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku. Co do pozostałych firm nie można wykluczyć, że zostaną jeszcze wezwane do korekty cenników - dodała.

Podkreśliła, że URE cały czas stoi na stanowisku, iż uzasadniony wzrost cen energii elektrycznej dla grupy taryfowej G, czyli gospodarstw domowych, powinien być jednocyfrowy.

Sprawdź bieżące notowania PGNiG na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »