Kolejny producent samochodów ma problemy z półprzewodnikami

Fabryka Renault w Douai, na północy Francji, która między innymi produkuje elektrycznego Megane E-tech, zostanie zamknięta do 25 kwietnia. Przyczyną jest brak elektronicznych komponentów, przede wszystkim półprzewodników. Podczas przestoju cała załoga fabryki zostanie wysłana na tzw. częściowe bezrobocie.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Część pracowników Renault wysłana na bezrobocie  

Istniejąca od 50 lat fabryka produkuje Renault Espace i Scenic a teraz przygotowuje się do debiutu Megane E-tech, elektrycznej wersji sedana - flagowego modelu powstającego w Renault od 25 lat.

 Rozpoczęcie produkcji samochodu na francuski rynek przewidziano w maju, a na zagraniczny - w czerwcu. W wydanym komunikacie, zarząd Renault zapewnił, że zamknięcie fabryki na 12 dni nie będzie miało wpływu na pierwsze dostawy elektrycznych pojazdów. 

Reklama

Wysłana na bezrobocie załoga fabryki Douai otrzyma 70 proc. pensji 

Według kierownictwa firmy, licząca 2300 pracowników załoga została objęta podczas przestoju częściowym bezrobociem. Zostało ono wprowadzone podczas pandemii COVID-19 i jest współfinansowane przez państwo. Pracownicy, którzy tracą prace dostają 70 proc. wynagrodzenia brutto.

Administracja fabryki wyjaśnia, że przerwa w produkcji ma na celu uniknięcie wstrząsów spowodowanych niedoborem półprzewodników. Zakład, podobnie jak inne europejskie fabryki samochodów, od ponad roku boryka się z niedoborem chipów. Przyczyn dostaw komponentów Renault upatruje w trwającej w Azji kolejnej fali pandemii Covid-19.

To nie pierwsze kłopoty Renault z półprzewodnikami 

Fabryka w Douai nie jest pierwszym zakładem Renault, który z powodu braku komponentów został zmuszony do przerwania produkcji.

W marcu brak chipów ale też części z Ukrainy wymusił tygodniowy przestój w fabryce w Batilly specjalizującej się w samochodach dostawczych i zatrudniającej 2700 pracowników. Na trzy dni zatrzymano taśmy w fabryce w Cléon. Pracuje w niej 3300 osób, które wytwarzają między innymi silniki.

Niedawno brak chipów zahamował produkcję w dwóch fabrykach Mercedesa w Brazylii. Na przymusowe wakacje wysłano tam 5 tysięcy pracowników. 

 Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »