Kolejny wstrząs nie osłabił Nikkei

Indeks Nikkei utrzymał dobrą formę mimo wczorajszego trzęsienia ziemi o sile 7,1 stopni, jakie pojawiło się niemal miesiąc po historycznie najcięższym trzęsieniu ziemi w Japonii o sile 8,9 stopni.

Indeks Nikkei utrzymał dobrą formę mimo wczorajszego trzęsienia ziemi o sile 7,1 stopni, jakie pojawiło się niemal miesiąc po historycznie najcięższym trzęsieniu ziemi w Japonii o sile 8,9 stopni.

Nikkei zakończył dzień wzrostem o 1,93 proc. 14 i 15 marca indeks odnotował najsilniejszy dwudniowy spadek od krachu w roku 1987 po tym, jak Japonię nawiedziło trzęsienie zmieni i tsunami, a Bloomberg wyliczył, że od 10 marca do 8 kwietnia indeks stracił na wartości 8,1 proc.

Jednak mimo najnowszego trzęsienia ziemi indeks MSCI Azji i Pacyfiku wzrósł o 0,7 proc. Powodem, dla którego drugi wstrząs został przyjęty przez inwestorów spokojniej było przekonanie, spółki inżynieryjne będą zyskiwać na procesie odbudowy oraz w związku z tym, że wczorajszy wstrząs nie wyrządził większych szkód. Indeks Nikkei500 zyskał 11 pkt., podobnie jak Nikkei300.

Reklama

Rosnące ceny metali podnoszą wyceny spółek wydobywczych

Dziś rosną ceny metali, co pozwala na wzrost wycen spółek wydobywczych.

Przed południem wartość Fresnillo rosła o 2,74 proc. i był to największy wzrost ceny wśród spółek indeksu FTSE100. Niewiele mniejszą zwyżkę notował BHP Billiton, którego cena rosła o 2,44 proc. oraz Anglo American ze wzrostem o 2,38 proc. Bloomberg odnotował fakt, że cynk i miedź wyznaczyły szczyty ostatniego miesiącem a cyna wyznaczyła rekord ceny. W transakcjach trzymiesięcznych wycena cyny wyniosła 32915 dolarów za tonę. W tym samym czasie miedź notuje cenę najwyższą od 7 marca osiągając 9839,50 dolarów za tonę.

Spółki energetyczne podnoszą wartość amerykańskich kontraktów indeksowych

Spółki energetyczne są jednym z głównych wygranych wzrostu cen na rynku towarowym. Reuters donosi, że rosną ceny kontraktów terminowych na indeksy w związku ze wzrostem ceny ropy oraz metali. W południe wycena ropy Brent wzrosła o 1,5 proc., a miedzi o 1,8 proc. Jednak agencja zauważyła, że wczorajsze spółki te wczorajsze notowania zakończyły spadkiem w związku z obawami o skutki kolejnego trzęsienia zmieni w Japonii.

Wczorajszą sesję indeks S&P500 zakończył spadkiem o 0,15 proc., choć dziś, dzięki spółkom energetycznym, kontrakty na ten indeks zyskują 0,2 proc. Tymczasem najsłabszymi sektorami indeksu był sektor użyteczności publicznej oraz przemysł.

Dynamika cen producentów pomaga we wzroście wartości funta

W trakcie dzisiejszych notowań na rynku walutowym zanotowano najwyższą od 15 miesięcy wartość funta do dolara w związku z publikacją wskaźnika PPI.

W trakcie dnia funt był wyceniany po 1.6430 dolara, a było to tuż po tym, jak urząd statystyczny opublikował dane o cenach produkcji sprzedanej.

Później wycena funta spadła do 1,6388, ale nadal notowała wzrost względem wczorajszego zamknięcia. Wycena funta była najwyższa od stycznia 2010 roku. Wg publikacji ceny produkcji wzrosły w marcu w ciągu miesiąca o 0,9 proc. W relacji rok do roku wzrost wyniósł 5,4 proc., czyli bardziej niż oczekiwano. Wzrost cen zakupów w przemyśle w relacji rok do roku wyniósł 14,6 proc.

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: Ziemia | wstrzas | trzęsienie ziemi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »