Komisja Europejska wyprzedaje majątek Grecji

Ruszyła wielka wyprzedaż majątku narodowego Grecji. Pod dyktando Komisji Europejskiej rząd w Atenach musi sprywatyzować majątek za 50 miliardów euro. Jeżeli Grecy tego nie zrobią, grozi im kompletne bankructwo. Nie dostaną kolejnej transzy międzynarodowej pomocy.

Ruszyła wielka wyprzedaż majątku narodowego Grecji. Pod dyktando Komisji Europejskiej rząd w Atenach musi sprywatyzować majątek za 50 miliardów euro. Jeżeli Grecy tego nie zrobią, grozi im kompletne bankructwo. Nie dostaną kolejnej transzy międzynarodowej pomocy.

Bruksela domaga się, aby to specjalna unijna instytucja zajęła się grecką wyprzedażą. Najpierw Grecy muszą sprzedać swoje słynne porty: w Pireusie i Salonikach.

Aby uzbierać 50 miliardów, rząd w Atenach wystawi również na aukcję swoją główną firmę telekomunikacyjną OTE. Przejmie ją prawdopodobnie niemiecki Deutsche Telekom, właściciel sieci komórkowej Era. Pod młotek pójdzie największy państwowy bank Hellenic Postbank i ATEbank. Sprywatyzowane zostaną wodociągi i zakłady energetyczne.

Kiedy grecki kryzys się zaczynał, niemiecka gazeta bulwarowa "Bild" grzmiała, że Grecy powinni sprzedać swoje wyspy i zabytki z Akropolem na czele. Wtedy to brzmiało jak żart , dziś to już bardzo prawdopodobny scenariusz.

Krzysztof Berenda

-----

Grecja: Minister finansów ostrzegł przed groźbą niewypłacalności

Jeśli Grecja nie otrzyma wkrótce następnej transzy pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 12 mld euro, to stanie się niewypłacalna - ostrzegł we wtorek grecki minister finansów Jeorjos Papakonstantinu. - Jeśli pieniądze nie nadejdą do końca lipca, będziemy musieli opuścić rolety i rząd nie będzie w stanie dalej płacić - powiedział Papakonstantinu telewizji Skai w Atenach.

Reklama

Po długich obradach pod przewodnictwem premiera Jeorjosa Papandreu grecki rząd przyjął we wtorek nowy rygorystyczny program oszczędnościowy. Przewiduje on zmniejszenie wydatków dodatkowo o 6 mld euro w roku bieżącym i o dalsze 22 mld euro do końca 2015 roku. Ponadto prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw i sprzedaż nieruchomości ma przynieść do 2015 roku 50 mld euro.

Papandreu zamierza spotkać się we wtorek z przywódcami partii opozycyjnych, by wyjednać ich zgodę na nowy program oszczędnościowy. Głosowanie parlamentarne w tej sprawie przewidziane jest na początek czerwca.

Do Aten przybędą w środę eksperci UE i MFW, by ocenić, czy nowe przedsięwzięcia greckiego rządu zmierzają we właściwym kierunku i mają szanse na realizację. Tylko w takim przypadku Grecja może liczyć na nową transzę.

Grecki rząd ujawnia szczegóły programu oszczędnościowego

Jak oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu Grecji Jeorjos Petalotis, planowany nowy rządowy program oszczędnościowy przewiduje tylko na bieżący rok przedsięwzięcia, które przyniosą skarbowi państwa łącznie 6 mld euro. Dalsze 22 mld euro zapewnić mają w latach 2012-2015 dodatkowe wpływy podatków. Deficyt budżetowy za rok 2015 powinien wynieść mniej niż 1 proc. produktu krajowego brutto. Wpływy z prywatyzacji i sprzedaży państwowych nieruchomości sięgną do 2015 roku 50 mld euro.

- Dążymy do uratowania naszego kraju. To rozkład jazdy dla przyspieszenia wielkich reform i wyjścia z kryzysu - zaznaczył rzecznik.

Według niego, na sprzedaż lub do prywatyzacji przeznaczono dwa największe porty morskie kraju - Saloniki i Pireus - oraz liczne porty lotnicze. Państwo pozbędzie się też należących jeszcze do niego udziałów w greckim przedsiębiorstwie telekomunikacyjnym OTE, a ponadto banku pocztowego, przedsiębiorstwa gier liczbowych OPAP, zakładów gazowniczych DEPA, przemysłu zbrojeniowego, portu lotniczego Aten (w 50 procentach) i zamkniętego stołecznego portu lotniczego Hellinikon, jak też niewielkich podmorskich złóż gazu ziemnego w rejonie portu Kawala.

Nabywcom zaoferuje się również częstotliwości telefonii komórkowej i prawa do opłat za użytkowanie greckich autostrad, a w okresie późniejszym koleje, udziały w towarzystwie energetycznym DEI, hutę aluminium, kasyno w pobliżu Aten, fabrykę samochodów ciężarowych oraz inne małe porty lotnicze i morskie.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

RMF/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | 50+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »