Reklama

Komisja finansów za projektem budżetu na 2011 r

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w czwartek za uchwaleniem, z poprawkami, ustawy budżetowej na 2011 r. Jedna z poprawek pozwala państwu udzielać gwarancji i poręczeń do kwoty 55 mld zł, a nie 40 mld zł, jak wcześniej planował rząd.

Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu budżetu na 2011 r., wraz z wprowadzonymi poprawkami, opowiedziało się 26 posłów, a 19 było przeciw.

Komisja wprowadziła do dokumentu ponad dwadzieścia poprawek ze 120 zgłoszonych. Na wszystkie poprawki, które znalazły uznanie komisji, zgodziło się Ministerstwo Finansów.

Projekt przewiduje maksymalny deficyt na poziomie 40,2 mld zł. Zakłada ponadto, że dochody podatkowe państwa sięgną w przyszłym roku 242 mld 670 mln 10 tys. zł. Dochody z VAT mają wynieść 119,3 mld zł, z akcyzy 58,7 mld zł, z CIT - 24,8 mld, a PIT - 38,2 mld zł.

Reklama

Zgodnie z projektem budżetu, przyszłoroczne wydatki państwa mają wynieść 313 mld 500 mln 662 tys. zł, a dochody 273 mld 300 mln 662 tys. zł.

Minister finansów Jacek Rostowski zaapelował w czwartek do posłów, by szybko uchwalili budżet i nie wprowadzali do niego żadnych regionalnych poprawek. Minister powiedział w Sejmie, że nie ma powodu do interwencji na rynku walutowym.

Rostowski wystąpił w czwartek w Sejmie na zakończenie debaty o informacji rządu na temat wpływu wzrostu zadłużenia Polski i osłabienia kursu złotówki na sytuację polskich rodzin. O informację zwróciła się posłanka Beata Szydło w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości.

W Unii Europejskiej mamy dziś bardzo poważny kryzys i z tego kryzysu mogą płynąć bardzo poważne szoki" - powiedział. "Polska na ten kryzys jest znacznie lepiej przygotowana, niż była na ten dwa lata temu, głównie dzięki działaniom naszego rządu i tego silnego wzrostu, który widzimy ostatnio - zaznaczył.

Aby sprostać wyzwaniom, które mogą płynąć z tego kryzysu, absolutnie niezbędne jest szybkie przegłosowanie budżetu, bez jakichkolwiek prób rozwadniania go, podważania go - powiedział Rostowski.

Wyraził przekonanie, że w trosce o stan finansów i przyszłość Polaków, "nie będzie żadnych poprawek regionalnych w czasie głosowania tego budżetu". "Liczę właśnie na takie wsparcie" - mówił, zwracając się do wnioskodawców czwartkowej informacji.

W jego ocenie nie ma obecnie powodu, by interweniować na rynku walutowym. Podkreślił, że w razie potrzeby NBP będzie mógł to zrobić. Przypomniał, że Polska ma do dyspozycji elastyczną linię kredytową w MFW - 20 mld dolarów.

Obecnie nie mamy kursu, który chcemy osiągnąć. Mamy normalny płynny kurs walutowy, nie ma powodu w tej chwili, by interweniować - powiedział minister. "Gdyby miały być jakieś drastyczne turbulencje, to oczywiście Narodowy Bank Polski będzie mógł interweniować" - powiedział w Sejmie Rostowski.

Tą debatą podkreślacie, dlaczego tak ważna była elastyczna linia kredytowa z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która zapewnia dodatkowe rezerwy dla państwa polskiego, gdyby była taka potrzeba, aby ustabilizować kurs i walutę - powiedział Rostowski.

Rostowski poinformował, że dług publiczny na koniec tego roku będzie na poziomie 53-53,5 proc. PKB. Odnosząc się do debaty i uwag opozycji, że rząd przerzuca na poprzedników winę za obecne problemy budżetowe, powiedział, że chodzi o to, by zwrócić uwagę, jak żyłoby się im obecnie i w przyszłości, gdyby nadal rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

PiS w czasie najlepszej koniunktury, razem z Platformą, obniżyło podatki o kwotę, która dziś wynosi 40 mld zł - na skutek tego jest o tyle mniej dochodów w budżecie" - mówił. "W tym samym czasie wydatki wzrosły o 52 mld zł - o 24 proc. w ciągu dwóch lat" - przypomniał. Czy było to odpowiedzialne zachowanie rządu i partii w dobrych czasach - pytał.

"Gdy podczas naszych rządów wprowadziliśmy pakiet ostrożnościowy na 13 mld zł, to państwo przeciw temu głosowaliście" - dodał. "Proponowaliście pakiet stymulacyjny na 11 mld zł. Świętej pamięci pan prezydent Lech Kaczyński z waszą pomocą proponował obniżenie VAT o 3 pkt proc., co kosztowałoby 11 mld zł" - powiedział.

"Wszystko razem oznaczałoby to deficyt w 2009 roku większy o 42 mld zł niż ten, który był. (...) Takie same skutki dla budżetu byłyby w 2010 r. Łącznie zadłużenie byłoby wyższe od tego, które obecnie jest, które i tak jest wysokie" - powiedział.

Rostowski mówił, że cieszy się jako minister finansów, iż opozycja zdała sobie sprawę, że deficyt i dług publiczny są poważnym problemem dla Polski. "Ale gdyby wasze plany były wprowadzone, to ten dług byłby o co najmniej 84 mld zł wyższy, niż jest" - przekonywał. To 6 proc. PKB, wtedy nie tylko przekroczylibyśmy 55-proc. próg ostrożnościowy, ale otarlibyśmy się o limit konstytucyjny poziomu zadłużenia finansów publicznych - dodał Rostowski.

"Jeżeli Polacy nawet żyją skromnie i z pewnym trudem, to jednak mają spokój, że nie będzie jakiegoś dramatycznego załamania. To dlatego, że nasz rząd PO-PSL zachowywał się w sposób odpowiedzialny, przewidujący, wyprzedzający, wtedy, gdy wyście proponowali politykę, która doprowadziłaby do katastrofy i Polacy żyliby przez to dziś dużo, dużo gorzej" - mówił Rostowski do opozycji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »