Koniec rodzinnego sporu wśród spadkobierców twórcy sieci Aldi Nord. Co zadecydowano?
Grupa Aldi Nord przejdzie reorganizację - podał portal wiadomoscihandlowe.pl. Spadkobiercy Theo Albrechta - twórcy dyskontowego imperium - porozumieli się wreszcie w sprawie przyszłej formuły działalności sieci handlowej.
Według niemieckich mediów, Aldi Nord - obecne m.in. w Polsce z ok. 250 sklepami - zostanie zreorganizowane w ramach jednej fundacji holdingowej. Udziały w nowej jednostce mają zostać podzielone po równo pomiędzy rodzinę Theo Juniora (syna Theo Albrechta) oraz rodzinę jego zmarłego w 2012 r. brata Bertholda Albrechta.
Zawarte porozumienie ma definitywnie zakończyć zażarty spór pomiędzy członkami rodziny, trwający właściwie od czasu śmierci Theo Albrechta w 2010 r. Syn Berthold zmarł dwa lata po śmierci swojego ojca, co nie ułatwiło rozmów o przyszłości Aldi Nord. Spór o to, kto i w jakim zakresie jako właściciel będzie mógł decydować o przyszłości sieci handlowej, toczony był pomiędzy spadkobiercami publicznie, również na salach sądowych. Dwie części rodziny spierały się między sobą m.in. o wydatki wdowy po Bertholdzie Albrechcie na dzieła sztuki.
Warto podkreślić, że konflikt miał miejsce w obrębie samego Aldi Nord. "Ten drugi" Aldi, czyli Aldi Süd, od lat 60. minionego wieku działa jako osobne przedsiębiorstwo. Jak przypomina Bloomberg, podział Aldi na dwie firmy nastąpił w efekcie... sporu między Theo Albrechtem a jego bratem Karlem Albrechtem o to, czy w sklepach powinno się sprzedawać papierosy.
W 2020 r. niemieckie media donosiły, że Aldi Nord i Aldi Süd po wielu dekadach rozłąki mogą się połączyć. Detaliści zaprzeczyli tym twierdzeniom i zapewniali, że nie ma żadnych planów organizacyjnego czy prawnego połączenia obu gigantów. Niezależność obu podmiotów miała pozostać nienaruszona, choć Aldi Süd przyzało, że "obecnie ściślej niż kiedyś" współpracuje z konkurentem.
Pierwszy sklep Aldi rozpoczął działalność w zrujnowanych po drugiej wojnie światowej Niemczech w 1946 r. Założyli go bracia Karl i Theo Albrecht w Essen (choć historia całego przedsiębiorstwa sięga 1913 r., bowiem dawniej mały sklep spożywczy prowadzony był przez rodziców Karla i Theo). Bracia wpadli na pomysł, by obniżać ceny w momencie sprzedaży, zamiast rozdawać klientom kupony rabatowe. Pomysł chwycił i już w 1950 r. sieć Aldi liczyła 13 placówek.
W 1960 r. było ich już ok. 300 i generowały obroty rzędu 90 mln ówczesnych marek niemieckich rocznie.To właśnie wtedy bracia pokłócili się o to, czy sprzedawać papierosy - generujące sporą sprzedaż, ale zarazem przyciągające do sklepów złodziei. W międzyczasie sieć otrzymała dzisiejszą nazwę, będącą akronimem nazwiska Albrecht i słowa "Discont". W 1966 r. nieporozumienia nabrzmialy na tyle, że drogi braci rozeszły się i powstały dwa niezależne prawnie i finansowo podmioty: Aldi Nord i Aldi Süd. Taki stan utrzymuje się po dziś dzień.