Koniec wieloletnich starań. Węglokoks przejmuje większość Portu Północnego
Większość udziałów Portu Północnego - części portu morskiego w Gdańsku - ponownie własnością Skarbu Państwa. Spółka Węglokoks nabędzie od belgijskiej grupy Sea-Invest 80 proc. udziałów w porcie. Finalizację transakcji ogłosił w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
- Węglokoks jest tą spółką Skarbu Państwa, która dokonała rzeczy wielkiej, a mianowicie repolonizacji, odzyskania z rąk zagranicznego kapitału do domeny Skarbu Państwa spółki Port Północny - podał na konferencji prasowej Jacek Sasin. - Muszę powiedzieć, że to jeden z najszczęśliwszych dni w mojej karierze ministra aktywów państwowych. Nawet chyba nie marzyłem, że na finale tej kadencji (...) przypadnie mi zaszczyt poinformowania o tak ważnym wydarzeniu jak to - komentował minister.
Port Północny to część portu morskiego Gdańsk. Jak podaje portal branżowy Gospodarka Morska, od 2008 roku znajdował się w składzie belgijskiej grupy Sea-Invest. Nad przejęciem z powrotem udziałów w Pocie Północnym spółka Węglokoks wraz z polskim rządem pracowała od 2016 roku.
Węglokoks przejął 80 proc. Udziałów w porcie, położonym bezpośrednio nad Zatoką Gdańską. W Porcie Północnym przeładowuje się głównie ładunki masowe, węgiel i ropę naftową oraz kontenery.
- Główną przewagą konkurencyjną Portu Północnego jest dostęp do nabrzeża głębokowodnego. To jest jedyne w Polsce nabrzeże dające bezpieczeństwo strategiczne z perspektywy surowców takich jak węgiel energetyczny, jak węgiel metalurgiczny, jak rudy żelaza - mówił na konferencji Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoksu. Dodał, że spółka zamierza rozwijać Port Północny w tym zakresie.
- Dostęp do głębokiej wody powoduje, ze jesteśmy w stanie obsługiwać statki powyżej 100 tys. ton - wskazał Heryszek. Dodał, że Port Północny zajmuje się też obsługą importu ropy naftowej drogą morską.