"Kopciucha" już nie kupisz. Od października nowe wymogi dla kotłów grzewczych
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju i finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.
Dokument przygotowany w porozumieniu z ministrem środowiska, został wcześniej poddany procedurze notyfikacji w Komisji Europejskiej. Regulacja, która zacznie obowiązywać od 1 października 2017, przewiduje restrykcyjne wymagania dla kotłów produkowanych i instalowanych w Polsce. Rozwiązania te dotyczyć mają kotłów od 0 do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach.
Jest to pierwsze z działań realizowanych w ramach programu Czyste Powietrze zarekomendowanego przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w pierwszym kwartale tego roku. Program Czyste Powietrze został przyjęty do realizacji przez Radę Ministrów w kwietniu 2017 r.
Celem programu jest aktywne przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu (przede wszystkim PM2.5 i PM10). Wydanie rozporządzenia to przełom w dotychczasowej walce ze smogiem. Na potrzebę wydania takiej regulacji wskazywała Najwyższa Izba Kontroli w swym alarmującym raporcie z grudnia 2014 r. poświęconym kwestii ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.
We wnioskach końcowych raportu, wskazującego na skalę wieloletnich zaniedbań w tym obszarze, prezes NIK wzywał administrację rządową do "określenia i ustanowienia standardów emisyjnych dla nowych kotłów węglowych małej mocy wykorzystywanych w gospodarstwach domowych".
Przez lata administracja rządowa nie robiła nic, aby wyeliminować z obrotu handlowego "kopciuchy" będące podstawowym źródłem niskiej emisji, przyczyniające się do tego, że 33 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem zlokalizowanych jest w Polsce.
Wydanie rozporządzenia ministra rozwoju i finansów zmienia tę sytuację w sposób diametralny. Regulacja nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego.
W rozporządzeniu wprowadzono okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Kotły wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 r. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.
Źródło: MR