Kopyciński: W projekcie budżetu brak koncepcji ochrony przed zubożeniem
- W projekcie budżetu państwa na 2013 r. brak wizji i spójnej koncepcji chroniącej obywateli przed dalszym zubożeniem, podatnicy ciężar walki z kryzysem znów mają wziąć na siebie - mówił poseł Ruchu Palikota Sławomir Kopyciński podczas debaty budżetowej.
Jak powiedział Kopyciński, prognoza mówi o nominalnym wzroście w 2013 r. wpływów podatkowych o ponad 5 proc. Jego zdaniem, nic nie pozwala planować wpływów na takim poziomie, a projekt budżetu w kwestii założeń jest "mocno naciągany". Na jakiej podstawie zaplanowano inflację na poziomie 2,7 proc., skoro w tym roku osiągnie 4 proc., a czynniki inflacyjne nie przestaną działać - pytał.
Kopyciński stwierdził, że w czasie kryzysu każdy podmiot, widząc mniejszy wzrost dochodów, oszczędza, natomiast "bogate państwo polskie nie zamierza oszczędzać, zwłaszcza na sobie i chce przerzucić koszty na innych". Jako przykład podał Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, której - jak powiedział - koszty funkcjonowania są wyższe niż wartość realizowanych zadań. Tu widać, jak administracja przejada pieniądze, które powinny trafić na polską wieś - mówił Kopyciński.
Kryzys nie ominął Polski mimo dotychczasowych wyrzeczeń, polityka gospodarcza rządu spowodowała, że w ten kryzys "wdepnęliśmy", pytanie jest, jak długo będziemy w nim tkwić - mówił poseł RP. Według niego, sytuacja finansowa państwa jest z roku na rok coraz gorsza, z dwoma wyjątkami: działaczy PSL i kleru.
Kopyciński powiedział też, że mimo obietnic premiera nie zlikwidowano Funduszu Kościelnego. - W tej sprawie chodzi o wiarygodność premiera, który to obiecał, a słowa nie dotrzymał - stwierdził.
- Szukajcie wpływów gdzie indziej, a nie drenujcie naszych ogołoconych portfeli. Polacy potrafią liczyć i policzyli, to ma odzwierciedlenie w sondażach, którymi się tak mocno przejmujecie. Policzyli, że prezes z kotem, agentem Tomkiem i jego służbowym porsche byli tańsi, niż urzędnicze Bizancjum, które zbudowaliście - mówił Kopyciński, zwracając się do rządu.
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL