Korki w portach. Firmy zamawiają na zapas, by mieć czym handlować

Kryzys logistyczny wciąż daje się we znaki. Detaliści zamawiają z wyprzedzeniem i na zapas, co pogarsza sytuację, powodując kolejne zatory transportowe. Chcą zapewnić sobie odpowiednią ilość towaru na czas przedświątecznych zakupów. Na rynku jest nerwowo, tym bardziej, że na problemy z transportem nałożył się jeszcze kryzys energetyczny, który ogranicza zdolności produkcyjne firm, w tym z Azji. Mogą pojawić się ograniczenia w dostępności niektórych produktów.

Wydawałoby się, że wynalezienie szczepionek zakończy długą i żmudną walkę z wirusem. Nic bardziej mylnego. Skutki pandemii odczuwalne są do dziś. Transport morski borykał się przez ostatnich kilkanaście miesięcy z wieloma problemami. Zakłócenia w handlu wywoływały zamknięcia niektórych portów, w tym również tych największych, ze względu na ogniska koronawirusa. W efekcie ruch w pozostałych portach zagęszczał się, tworzyły się długie kolejki. Do tego doszła blokada Kanału Sueskiego w marcu tego roku. Następstwa tego zdarzenia odczuwalne były na rynkach jeszcze bardzo długo po odblokowaniu tej trasy. 

Reklama

Obserwowane w tym roku popandemiczne ożywienie nastręczyło kolejnych problemów. Wszyscy zaczęli realizować zwiększone zamówienia - na surowce, półprodukty, wreszcie na gotowe towary. Znów okazało się, że porty nie nadążają z obsługą ruchu. Ceny frachtu poszybowały do niespotykanych poziomów. To jednak nie odstraszyło zamawiających. Czas oczekiwania na dostawy bardzo się wydłużył, w wielu miejscach na świecie brakowało towarów.

We wrześniu tego roku firma RBC Elements przeprowadziła badanie, z którego wynika, że aż 77 proc. głównych portów objętych monitoringiem miało problemy z terminową obsługą kontenerowców. Z informacji pojawiających się na rynkach wynika, że średni czas oczekiwania na wpłynięcie do portu wynosi ponad jedenaście dni w porównaniu z około ośmioma dniami w kwietniu, a każdy dzień kosztuje linię żeglugową około 150 tys. dol. To przekłada się na stawki frachtu.

Niektóre duże firmy, jak np. Ikea, zdecydowały się na zakup kontenerów i wyczarterowanie statków, by samodzielnie transportować towary. Duże zamówienia posypały się do firm zajmujących się frachtem lotniczym. Ponownie zwrócono się też w kierunku transportu kołowego i szynowego. Okazało się jednak, że i tu pojawiają się kolejne bariery - powodzie i brak kierowców ciężarówek.

Jakby tego było mało, rozpętał się kryzys energetyczny. Niedobory energii sprawiły, że część zakładów produkcyjnych, w tym w Azji, ogranicza działalność, co przekłada się na dostępność towarów w różnych branżach.

Wszystko to pogłębiło niepokoje na rynkach. Widać nerwowe reakcje, tym bardziej, że zbliża się gorący czas świątecznych zakupów. Detaliści nie chcą zostać bez towaru w miesiącach największej aktywności handlowej, zamawiają więc na zapas. To nakręca popyt i powoduje, że wzmożony ruch w transporcie się utrzymuje.

Cytowany przez CNBC Jonathan Savoir, dyrektor generalny firmy Quincus zajmującej się technologią łańcucha dostaw, ocenia, że w ten sposób tworzy się błędne koło. By sprostać zamówieniom, firmy pracują na zwiększonych obrotach, sprowadzają więcej surowców i półproduktów, a później wysyłają gotowy produkt do odbiorców. Wszystko to powoduje jeszcze większe dociążenie transportu, w tym morskiego. - Zamówienia na surowce, części składowe i wyroby gotowe są teraz składane wcześniej niż zwykle, co wydłuża kolejkę - potwierdza firma RBC Wealth Management. I dodaje że wąskie gardła nie znikną z dnia na dzień.

Obecna sytuacja może też przekładać się na dalsze problemy w przyszłości - trzeba się liczyć z tym, że nastąpi zniekształcenie prognoz popytu. W pewnym momencie zamówienia wyhamują i może się okazać, że producenci zostaną z niesprzedanym towarem. Na razie jednak gorączka zakupów trwa w najlepsze, wszyscy przygotowują się na sezon świąteczny i robią wszystko, by na czas maksymalnie zapełnić półki sklepowe.

Monika Borkowska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porty | frachtowiec | import | Azja | firmy transportowe | transport kontenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »