Koronawirus: Czekasz na wynik testu? Dostaniesz SMS

Osoby, które oczekują wyniku testu na koronawirusa dostaną SMS, jak tylko pojawi się on na Internetowym Koncie Pacjenta. O nowej funkcji poinformowało dziś Centrum e-Zdrowia. Przez IKP można też zgłosić kwarantannę i wypełnić formularz online.

Każda osoba, która przynajmniej raz zalogowała się na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl) i zostawiła numer telefonu komórkowego, otrzyma powiadomienie, że na IKP jest już wynik testu na koronawirusa i to zaraz po tym, jak pojawi się on w systemie.

- Jeśli jeszcze nie uzupełniłeś swoich danych kontaktowych na IKP, zaloguj się na swoje konto i wpisz numer telefonu komórkowego -  przypomina Centrum e-Zdrowia.

Powiadamianie SMS-em o tym,  że wynik jest już widoczny na IKP to nowa funkcja - dzięki temu nie będzie już potrzeby wielokrotnego logowania, żeby sprawdzić czy wynik testu już jest czy jeszcze nie.

Reklama

Jest jeden warunek, jeśli ktoś chce otrzymać takie powiadomienie, musi uzupełnić swoje dane na IKP o numer telefonu, jeśli wcześniej tego nie zrobił.

W tym celu trzeba zalogować się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, po czym wejść w kafelek z napisem: "Moje konto" i wybrać zakładkę "Edytuj swoje dane" oraz podać swój numer telefonu.

Z IKP korzysta obecnie 3,5 mln osób, ale ma je każdy, kto ma PESEL. Trzeba się tylko na nie zalogować i zacząć korzystać, a lista dostępnych tam funkcji się wydłuża.  Można stamtąd pobrać również zaświadczenie o przebywaniu na kwarantannie lub izolacji z elektronicznym podpisem. Osoba skierowana na kwarantannę lub izolację domową, po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta na górze strony widzi alert z dzwoneczkiem. Przez IKP można też zgłosić kwarantannę i wypełnić formularz zgłoszeniowy (kafelek przekierowujący do formularza jest widoczny od razu po zalogowaniu w prawym górnym rogu).

Na IKP są też takie funkcje jak e-recepty (wraz z informacją o refundacji i sposobie dawkowania przepisanych leków), e-skierowania (na leczenie specjalistyczne i do szpitala), historia wizyt u lekarza w ramach NFZ, informacja o zwolnieniach lekarskich (e-zwolnienie) czy lekach (można sprawdzić każdy lek dopuszczony do obrotu w Polsce). Przez IKP można też wybrać lub zmienić lekarza pierwszego kontaktu.

Jak się zalogować do IKP? Trzeba wybrać jeden z trzech możliwych sposobów: z użyciem profilu zaufanego (jeśli PZ był zakładany przez bankowość elektroniczną, to na IKP logujemy się poprzez stronę swojego banku), e-dowodu lub przez konto iPKO lub Inteligo w PKO BP czy bank spółdzielczy.

Monika Krzesniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | pandemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »