KORW: Polski nabiał sprzedaje się doskonale

​W ciągu 11 miesięcy ub.r. branża mleczarska wyeksportowała produkty o wartości 2,1 mld euro. W strukturze wywozu dominującą pozycję zajmują sery i twarogi - informuje KOWR. Głównie są to sery dojrzewające podpuszczkowe. W ubiegłym roku ich wartość stanowiła prawie połowę wartości produkcji sprzedanej serów i twarogów.

"W Polsce w okresie jedenastu miesięcy 2020 r., pomimo pogorszenia koniunktury na światowym rynku mleka, głównie w wyniku ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa, przychody z eksportu produktów mlecznych uzyskane przez krajową branżę mleczarską kształtowały się na poziomie zbliżonym do notowanego w bardzo dobrym roku 2019" - czytamy w raporcie.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w okresie styczeń-listopad 2020 r. wartość wywiezionych polskich produktów mlecznych wyniosła ponad 2,1 mld euro (9,5 mld zł). Jednocześnie wartość importu tego asortymentu wyniósł blisko 1 mld euro (4,4 mld zł), o 1 proc. mniej niż rok wcześniej.

Reklama

Dodatnie saldo obrotów handlowych artykułami mleczarskimi w okresie jedenastu miesięcy 2020 r. ukształtowało się na poziomie ponad 1,1 mld euro (5,1 mld zł), o 1 proc. wyższym niż przed rokiem.

Produkty mleczne z Polski tradycyjnie, eksportowane były przede wszystkim do UE. W okresie styczeń-listopad 2020 r. udział tych krajów w wartości wywozu wyniósł 67 proc. Wpływy uzyskane z eksportu do UE obniżyły się o 10 proc., do 1,4 mld euro.

Głównymi odbiorcami produktów mlecznych były: Niemcy (18 proc. wartości -395 mln euro), Czechy (6 proc. - 137 mln euro), Wielka Brytania i Niderlandy (po 5 proc. - odpowiednio 108 mln euro i 101 mln euro).

Udział wywozu artykułów mleczarskich do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) od 2014 r. jest niewielki i w okresie jedenastu miesięcy 2020 r. wyniósł 6 proc. Jednak łączna wartość wyeksportowanych produktów do WNP była 2,3 razy większa niż w analogicznym okresie 2019 r. i wyniosła 129 mln euro.

Zwiększył się eksport produktów mleczarskich do krajów z poza UE i WNP do 0,6 mld euro. Było to o 16 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2019 r. Największy udział w eksporcie miały Chiny (5 proc. wartości wywozu - 109 mln euro), Algieria (4 proc. - 84 mln euro) oraz Arabia Saudyjska (2 proc. - 48 mln euro).

W strukturze wywozu produktów mlecznych dominującą pozycję zajmują sery i twarogi, których eksport w okresie styczeń-listopad 2020 r. stanowił 35 proc. wartości ogółem. Ogółem sprzedano ich zagranicę 244 tys. ton, głównie były to sery dojrzewające podpuszczkowe (tzw. żółte).

Sery podpuszczkowe dzielą się na miękkie i twarde. Miękkie według konsystencji dzielą się na pleśniowe (brie, camembert), maziowe (ser limburski) oraz pomazankowe, do nich zalicza się np. bryndza z owczego mleka.

Twarde dzielą się na kraj, z którego pochodzą. Mamy tu sery podpuszczkowe twarde typów: angielskiego (cheddar), szwajcarskiego (ementaler), włoskiego (parmezan), bałkańskiego (oscypek), holenderskiego (gouda).

Zdaniem ekspertów, w przeszłości przyczyną tak dynamicznego rozwoju tej produkcji była chęć zagospodarowania nadwyżek mleka. Tylko w takiej postaci, można było przechować nabiał dłużej niż kilka dni. Była to jedna z najbardziej efektywnych metod zapobiegania marnotrawstwu mlecznego surowca. 

Najlepsze sery to:

Na kolejnych pozycjach uplasowały się mleko płynne i śmietana oraz mleko zagęszczone i w proszku. 10 proc. wartości stanowiły lody, a 9 proc. serwatka. Ich eksport w okresie styczeń-listopad ub.r. znacznie wzrósł odpowiednio o 14 i o 9 proc.

W obniżeniu uległ natomiast eksport masła i tłuszczów mlecznych.

Eksport odtłuszczonego mleka w proszku ukształtował się na poziomie 105 tys. ton, o 1 proc. niższym niż w okresie jedenastu miesięcy 2019 r. Pełnego mleka w proszku wyeksportowano około 25 tys. ton, o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Warto też zaznaczyć, że Polska jest znaczącym producentem mleka w UE, szacuje się, że w 2020 r. pozyskano ok. 14,7 mln litrów tego surowca.

Jak informuje KOWR, w Polsce produkcja mleka surowego jest większa od zapotrzebowania rynku wewnętrznego. Od 2018 r. samowystarczalność utrzymuje na poziomie około 123-124 proc., a to oznacza, że znaczna jej część może być sprzedawana na rynkach zewnętrznych.

W latach 2015-2019 z Polski wywożono średnio 31 proc. wolumenu krajowej produkcji mleka. Ocenia się, że w 2020 r. udział ten wyniesie 33 proc.

Większa ochrona?

Od tego roku zwiększa się zakres danych, o których podmioty skupujące mleko krowie od rolników muszą informować dyrektora oddziału terenowego KOWR. Chodzi m.in. o zawartość tłuszczu i białka w mleku. Jest to spowodowane unijnymi przepisami.

Szerszy zakres raportowanych danych pociągnął za sobą zmianę wzoru formularza. Raport trzeba składać co miesiąc, do 15 dnia każdego miesiąca. Po raz pierwszy podmioty, tj. mleczarnie i inne firmy skupujące, powinny przesłać go do 15 lutego 2021 r. - zaznaczył zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

W prowadzonym przez KOWR rejestrze podmiotów skupujących mleko jest 305 firm. W 80 proc. są to mleczarnie.

Jak informuje KOWR, nowy zakres informacji będzie dotyczył ilości skupionego surowego mleka krowiego, w tym mleka ekologicznego (w kilogramach o rzeczywistej zawartości tłuszczu); zawartości tłuszczu w surowym mleku (jako procent masy produktu); zawartości białka w surowym mleku krowim (jako procent masy produktu) oraz ilość ekologicznego surowego mleka krowiego (w kilogramach przy rzeczywistej zawartości tłuszczu).

Jak wyjaśnił KOWR, takimi danymi dysponują już podmioty skupujące mleko, które systematycznie badają przywożony surowiec. Dotychczas nie było potrzeby ich podawania, jednak nowe przepisy UE wymagają ich ujawnienia. Celem zmiany jest lepsze monitorowanie unijnego rynku mleka, gdyż dane ze wszystkich krajów członkowskich będą trafiały do analiz w Komisji Europejskiej.  KOWR przypomina, że dostarczanie informacji miesięcznej dot. mleka jest obowiązkowe. Za niewykonanie tego obowiązku grożą kary pieniężne.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nabiał | polska żywność | mleko | ser | eksport | KORW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »