Reklama

​Kościński: Tarcza antyinflacyjna może być ogłoszona nawet jutro

Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro - powiedział w środę w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że rozwiązania, które mają pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie będą obowiązywać przez pewien okres.

- Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro. Pan premier przekaże wszystkie szczegóły, bo one są jeszcze uzgadniane w ministerstwie, ale cel jest taki, aby pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie i zamortyzować skutki inflacji - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Zwołano je w celu przedstawienia przez resort finansów i NBP "informacji na temat drastycznego wzrostu cen towarów i usług w Polsce".

Kościński zaznaczył, że rozwiązania z tarczy będą obowiązywać przez pewien okres. - To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieje, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań - dodał minister finansów.

Reklama

Powiedział także, że odczyty inflacji są wysokie, ale nie wynika to z działań rządu, tylko wzrost inflacji spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, na które rząd nie ma wpływu.

- Podwyższona inflacja to cena dynamicznego odbicia po pierwszej fali pandemii, a sytuacja na rynku pracy w Polsce należy do najlepszych w Unii Europejskiej - dodał Tadeusz Kościński.

Jak wyjaśnił, wpływ podwyższonej inflacji na dochody budżetu z tytułu VAT, akcyzy oraz podatków dochodowych to ok. 9 mld zł dodatkowych przychodów. Kościński powiedział także, odpowiadając na pytanie o możliwość nowelizacji budżetu na 2022 r., że jest on obecnie w Sejmie, a więc "poza naszą kontrolą".

- W przyszłym roku będziemy się zastanawiać, czy jest taka potrzeba - powiedział minister finansów.

W trakcie obrad Komisji Finansów Publicznych stanowisko NBP w sprawie inflacji zaprezentowała I wiceprezes banku centralnego Marta Kightley. Odniosła się m.in. do obserwowanego ostatnio osłabienia złotego.

- Deprecjacja złotego od początku września do teraz wyniosła ok. 4 proc. Jest to w dużej mierze związane z umocnieniem się dolara wobec euro, bo umocnienie się dolara wpływa na osłabienie złotego - powiedziała wiceprezes NBP.

Dodała, że wpływ umocnienia się dolara na osłabienie złotego da się oszacować na podstawie danych historycznych.

- Szacuje się, że z tych 4 proc. 3 proc. to efekt umocnienia się dolara. Do tego dochodzą dodatkowe uwarunkowania, czyli sytuacja na granicy nam nie pomaga - dodała Marta Kightley.

Wskazała, w jakim stopniu deprecjacja złotego wpływa na inflację.

- To jest 0,07 proc. Czyli, jeśli deprecjacja w ujęciu rocznym wyniosłaby 4 proc., to podwyższy to inflację o 0,3 proc. - wytłumaczyła wiceprezes NBP.

Dodała także, że sytuacja polskiej gospodarki jest bardzo dobra, bo w III kw. tego roku poziom PKB był o 3,3 proc. wyższy niż przed pandemią.

- W naszych analizach podkreślamy, że fundamenty gospodarki są bardzo dobre, wiec osłabienie złotego nie odzwierciedla fundamentów naszej gospodarki - stwierdziła przedstawicielka banku centralnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego inflacja jest tak wysoka? Minister finansów i przedstawiciel NBP zaproszeni przez posłów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »