Kościół katolicki policzy wiernych. Wiadomo, w którą niedzielę
Po raz kolejny Kościół katolicki policzy wiernych. W najbliższą niedzielę we wszystkich diecezjach zostaną przeprowadzone badania uczestnictwa w mszach (dominicantes) i przyjmowania komunii (communicantes). Obliczeń dokona istniejący od 1972 r. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza.
Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. Na mocy uchwały, decyzję podejmuje Konferencja Episkopatu Polski. O wyborze 13 października poinformowała archidiecezja warszawska. Oprócz uczestnictwa w mszach zbierane będą także dane dotyczące bibliotek parafialnych oraz wspólnot duszpasterskich.
Z ostatniego, opublikowanego raportu wynika, że w 2022 r. największy odsetek wiernych - powyżej 45 proc. - uczęszcza na msze w diecezjach: tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej. Powyżej 40 proc. wiernych uczestniczy w Eucharystii w diecezji drohiczyńskiej. Najmniej, poniżej 20 proc. katolików, chodzi do kościoła w diecezjach: łódzkiej, szczecińskiej i sosnowieckiej.
Zgodnie z danymi opublikowanymi w Roczniku Kościoła za rok 2022, wskaźnik osób uczestniczących w niedzielnej mszy (dominicantes) wyniósł 29,5 proc., o 1,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Zaś przystępujących do komunii było 13,9 proc., o 1 proc. więcej niż w 2021 r.
Ubyło zaś przyjmujących sakrament chrztu. W 2022 r. zostało ochrzczonych w Polsce 302,2 tys. osób - o 4,2 proc. mniej niż w roku poprzednim. Niemal na niezmiennym poziomie utrzymała się liczba przystępujących do pierwszej komunii i bierzmowania. Sakrament małżeństwa został udzielony w 2022 r. 87,9 tys. parom, tylu samym co rok wcześniej (87 899).
Za przeprowadzenie niedzielnego badania odpowiedzialny będzie istniejący od 52 lat Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza. Instytucja powstała z inicjatywy księży pallotynów jako Zakład Socjologii Religii. Jest to najstarszy w Polsce, niezależny ośrodek naukowy. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym (GUS) i prowadzi badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów.