Kotecki z RPP: W 2023 r. nie ma przestrzeni do obniżek stóp procentowych

Jak powiedział agencji Reuters członek RPP Ludwik Kotecki, w 2023 r. nie ma przestrzeni do obniżek stóp procentowych w Polsce, a samo mówienie o niższych stopach rodzi ryzyko osłabienia działania polityki pieniężnej NBP.

"Nie widzę przestrzeni do obniżenia stóp w 2023 r."

"Moim zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie stóp procentowych w tym roku, ale jednocześnie nie widzę przestrzeni do ich obniżenia w 2023 r." - powiedział, cytowany przez agencję Reuters, Kotecki.

Dodał, że samo mówienie o niższych stopach w tym momencie rodzi ryzyko osłabienia oddziaływania polityki pieniężnej i jest to błąd komunikacyjny.

Według Koteckiego, inflacja w 2024 r. oscylować będzie w okolicy 10 proc., przy czym prognozy obarczone są dużą niepewnością.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku stycznia, że RPP nie kończy cyklu podwyżek stóp proc. i czeka na dane o inflacji za styczeń, luty i marcową projekcję.

Reklama

Według prezesa NBP, stopy będą obniżone natychmiast, kiedy będzie to możliwe i jest na to nadzieja, choć mniejsza niż kiedyś, że stanie się to pod koniec 2023 r.

Masłowska: Cykl podwyżek formalnie nie został zakończony

Swoje stanowisko odnośnie stóp procentowych zaprezentowała również Gabriela Masłowska, członki RPP. 

"Cykl podwyżek stóp procentowych formalnie nie został zakończony i dlatego nie można wykluczyć, że w którymś momencie do podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku dojdzie, ale aktualnie uważam to za mało prawdopodobne" - napisała.

"Wyraźnie widać, że dotychczasowe podwyżki stóp wywarły bardzo silny wpływ na sytuację kredytową i nie wydaje się, aby trzeba było ją jeszcze bardziej ograniczać. Obserwujemy ponadto stopniowe zmniejszanie się rocznego realnego tempa wzrostu produkcji przemysłowej, co także jest jednym z argumentów przemawiających za tym, aby stóp procentowych już nie podwyższać" - dodała.

Masłowska wskazała, że trudno dziś jednoznacznie powiedzieć, w którym momencie będzie można rozpocząć proces obniżania stóp procentowych.

"Jedną z istotnych przesłanek branych pod uwagę przy wyborze optymalnego momentu dokonania obniżki stóp procentowych będzie prawdopodobnie treść kolejnych projekcji inflacji oraz PKB publikowanych w cyklicznych +Raportach o inflacji+" - napisała.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »