Kraje G7 będą rozmawiały o zmniejszeniu zależności od rosyjskiego gazu

Państwa G7 w najbliższych tygodniach i miesiącach będą rozmawiały o sposobach zmniejszenia zależności Europy od rosyjskich dostaw energii - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague. To odpowiedź na przyłączenie Krymu do Rosji.

Grupa G7 poinformowała również, że jest gotowa zintensyfikować akcje, w tym skoordynowane sankcje wobec Rosji, w przypadku dalszej eskalacji jej działań. We wspólnym komunikacie liderzy G7 poparli w poniedziałek integralność terytorialną Ukrainy; przypomnieli, że wybór należy do Rosji.

"Jesteśmy gotowi zintensyfikować akcje, włączając w to skoordynowane sankcje, które będą mieć coraz bardziej odczuwalny wpływ na rosyjską gospodarkę, jeśli Rosja nie zaprzestanie eskalacji działań" - ostrzegają liderzy G7.

Liderzy G7 zapowiedzieli też spotkanie ministrów energetyki swych państw, którzy omówią sposoby osiągnięcia wspólnego bezpieczeństwa energetycznego.

Reklama

Przywódcy państw G7 uzgodnili, że zorganizują w czerwcu własny szczyt w Brukseli zamiast uczestniczyć w planowanym na ten sam miesiąc spotkaniu w formacie G8 w Soczi w Rosji.

"Oznacza to, że w tym roku nie będzie G8. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślał podczas spotkania, że trudno będzie przywrócić to w najbliższej przyszłości" - powiedział William Hague, szef brytyjskiej dyplomacji.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w Hadze reporterom, że to nie problem, jeśli nie dojdzie do spotkania grupy G8. "Jeśli nasi zachodni partnerzy uznali, że ten format się wyczerpał, nie będziemy się kurczowo go trzymać. Nie sądzimy, że będzie to wielkim problemem, jeśli (G8) się nie zbierze" - wskazał.

Przywódcy G7 spotkali się z inicjatywy prezydenta USA Baracka Obamy w Hadze, gdzie w poniedziałek rozpoczął się szczyt w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego. Biorą w nim udział także m.in. brytyjski premier David Cameron, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz przedstawiciele UE.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Krym | gaz | Rosji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »