Kraków turystycznym hitem
Mimo kryzysu, w Krakowie spadek liczby turystów nie jest wielki - pisze "Dziennik Polski".
Rośnie liczba turystów religijnych i biznesowych. Pielgrzymi już teraz generują 10 proc. ruchu turystycznego. Według badań przeprowadzonych przez Małopolską Organizacje Turystyczną, najwięcej obcokrajowców deklaruje pobyt pod Wawelem na 4 do 7 nocy. To korzystne, bo w dłuższym czasie turyści wydają więcej pieniędzy.
Niemal wszyscy odwiedzający Kraków (90 proc. turystów krajowych i 87 proc. zagranicznych) deklarują zadowolenie z pobytu w mieście i gotowi są zarekomendować je znajomym. Prawie wszyscy (83 proc.) zamierzają też odwiedzić Kraków ponownie.
Do Polski przyjeżdża mniej turystów
9,1 mln turystów odwiedziło Polskę od stycznia do września tego roku. To o 11 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - szacuje Instytut Turystyki.
Z krajów "starej" Unii Europejskiej przyjechało do Polski do końca września 5 mln 125 tys. turystów, czyli o 8 proc. mniej, niż rok wcześniej.
W ciągu dziewięciu miesięcy nasz kraj odwiedziło m.in. 3 mln 390 tys. mln turystów z Niemiec (o 10 proc. mniej, niż rok wcześniej), 350 tys. Brytyjczyków (spadek o 11 proc.), 255 tys. Holendrów (spadek o 6 proc.), 240 tys. Austriaków (wzrost o 4 proc.), 180 tys. Włochów (spadek o 14 proc.) oraz 165 tys. Francuzów (tyle samo co rok wcześniej).
Wasze ulubione miejsca w Krakowie?
Od stycznia do września do Polski przyjechało 245 tys. turystów z Rosji, 665 tys. z Białorusi i 995 tys. z Ukrainy. To oznacza spadek przyjazdów Rosjan i Ukraińców w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku odpowiednio o 21 proc. i 13 proc., a wzrost odwiedzin Białorusinów o 4 proc.
Mniej turystów przybyło do Polski także z krajów zamorskich (m.in. z USA, Kanady, Korei, Japonii). W ciągu trzech kwartałów br. przyjechało do Polski 175 tys. turystów z USA, czyli o 16 proc. mniej niż rok wcześniej.