KRRiT ogłosiła konkurs na cztery ostatnie miejsca na multipleksie
Kanały: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat chce umieścić KRRiT na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. W czwartek KRRiT ogłosiła konkurs na ostatnie cztery miejsca na MUX-1.
Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, nowe kanały mają uzupełnić ofertę programową już dostępną na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).
Na oferty nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego 2013 r. Zgłosić mogą się zarówno nowi nadawcy jak i ci, którzy już posiadają koncesje na nadawanie programu drogą satelitarną i chcą ubiegać się o jej rozszerzenie.
Zgodnie z treścią ogłoszeń o konkursach, program społeczno-religijny będzie zawierał "transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski. Audycje poświęcone tematyce religijnej będą propagowały tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego. Audycje (...) będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie".
Program dla dzieci ma - poprzez różne audycje, m.in. bajki, przedstawienia teatralne, audycje edukacyjne oraz filmy fabularne, animowane i dokumentalne - ułatwiać poznawanie świata, wspomagać "wszechstronny rozwój" tej grupy odbiorców, "wskazywać wzorce" i wspierać opiekunów w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
W programie filmowym mają znaleźć się głównie produkcje polskie lub różnorodne filmy kina światowego - fabularne, dokumentalne i animowane. "Program zawierać będzie także inne audycje poświęcone współczesnej kinematografii oraz historii kina polskiego i światowego (sylwetki twórców, relacje z festiwali i inne), a także audycje z zakresu edukacji filmowej i medialnej" - brzmi ogłoszenie Krajowej Rady.
Weź udział w plebiscycie i wybierz najważniejsze wydarzenie 2012 roku!
Ostatni to program edukacyjno-poznawczy. Ma prezentować filmy, reportaże oraz inne audycje z takich dziedzin jak: nowe technologie i wynalazki, gospodarka, kultura i historia cywilizacji świata oraz o tematyce podróżniczej, etnograficznej, geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej.
Szef KRRiT zaznaczył, że wszyscy z nadawców, którzy złożą swoje oferty, będą musieli spełnić te same kryteria. Jeden z warunków przyznania koncesji to możliwość dokonania przez nadawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu.
Roczne koszty nadawania na multipleksie Krajowa Rada szacuje na ok. 7 mln zł. Dodatkowo nadawca będzie musiał ponieść m.in. koszty związane z produkcją programu, a także wnieść opłatę za udzielenie koncesji (maksymalnie 12 mln 945 tys. zł). Koncesje mają być przyznane na 10 lat.
- Niezależnie od okoliczności każdy z ubiegających się koncesjonariuszy musi spełnić warunki prawa państwa polskiego. Brzmi to trochę górnolotnie, ale traktujemy to niesłychanie śmiertelnie poważnie (...) Wszystkich koncesjonariuszy traktujemy tak samo i będziemy nadal przestrzegali przepisów polskiego prawa - powiedział Dworak.
Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. ostatecznym wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.
Na MUX-3 nadawane są programy: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Na MUX-2 dostępne są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4. TV6. Na MUX-1 obecne są: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV.
Na MUX-1 programy publicznej telewizji znajdują się czasowo - zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 roku. Zastąpią je programy wybrane w wyniku ogłoszonego w czwartek konkursu.
Cztery inne miejsca na tym multipleksie Krajowa Rada rozdysponowała w ub. roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu 2011 r. KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką.
Od decyzji KRRiT odwoływała się m.in. fundacja o. Rydzyka, która miejsca w konkursie nie zdobyła. Odwołanie zostało odrzucone przez KRRiT, a późniejsza skarga - oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fundacja złożyła skargę kasacyjną do NSA - nie została ona jeszcze rozpatrzona. Lux Veritatis już wcześniej zapowiadała, że weźmie udział w nowym konkursie na miejsca na MUX-1.
Sprawdź bieżące informacje z rynku mediów na stronach Biznes INTERIA.PL