Kryzys: Polska znalazła się na linii ognia!

W najnowszym raporcie analityków HSBC dla Rynków Wschodzących, Polska znalazła się na lini ognia. Analityków szczególnie niepokoi wpływ kryzysu w strefie euro na perspektywy wzrostu tych krajów w 2012 roku.

HSBC i Markit Economic opublikowały w tym tygodniu najnowsze dane dotyczące Indeksu Rynków Wschodzących HSBC (HSBC EMI), bazującego na danych PMI z takich krajów jak Czechy, Hongkong, Izrael, Meksyk, Polska, Singapur, RPA, Korea Południowa, Tajwan, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska oraz BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny).

Ogółem badania te śledzą zmiany warunków gospodarczych w ponad 5 800 firmach.

W czwartym kwartale 2011 roku indeks HSBC EMI wzrósł nieznacznie, z poziomu 52,0 odnotowanego w trzecim kwartale do poziomu 52,2.

Reklama

Odzwierciedla to przytłumione tempo wzrostu gospodarczego związane z osłabieniem handlu światowego na przestrzeni 2011 roku, które nastąpiło po osiągnięciu szczytowego poziomu na początku minionego roku.

Komentując najnowsze dane dotyczące indeksu HSBC EMI, Stephen King, główny ekonomista HSBC, powiedział: "Rynki wschodzące zakończyły 2011 rok, uzyskując jedynie marginalną poprawę wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale, co podkreśla osłabienie wzrostu handlu światowego, jakie nastąpiło w ciągu roku, po osiągnięciu szczytowego poziomu na początku roku 2011.

Choć indeks EMI nie spadł do tak niskiego poziomu, jaki odnotowano u szczytu recesji - pod koniec 2008 i na początku 2009 roku - to jednak wynik uzyskany w tym kwartale jest znacznie niższy niż we wczesnych miesiącach odrodzenia gospodarczego - pod koniec 2009 i na początku 2010 roku."

"Decydentów z rynków wschodzących martwi teraz brak wzrostu gospodarczego. Szczególnie niepokoi wpływ kryzysu w strefie euro na perspektywy wzrostu w 2012 roku.

Jakie zagrożenia?

Najbardziej zagrożone kryzysem w strefie euro są kraje rozwijające się, które znajdują się bezpośrednio na linii ognia, w szczególności kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Ich narażenie wynika z głębokich powiązań handlowych oraz zależności od finansowania przez banki ze strefy euro. Kraje te nie są jednak odosobnione w tym zagrożeniu. Pod koniec 2011 roku wiele walut krajów rozwijających się znacznie straciło na wartości, co po części wynikało z repatriacji środków przez banki ze strefy euro", dodał Stephen King.

Polska a inne rynki wschodzące

Główny wskaźnik PMI w Polsce wskazuje na tendencję spadkową - w czwartym kwartale 2011 roku spadł do poziomu 50,0 punktów wobec 51,6 punktów w trzecim kwartale minionego roku. "Oznacza to, że polski sektor przemysłowy znalazł się na koniec ubiegłego roku na granicy rozwoju i regresu oraz że najbliższe miesiące powinny przynieść dane pokazujące spadek rocznego tempa wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce", powiedziała Agata Urbańska, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

Wskazują na to subindeksy wchodzące w skład głównego indeksu PMI, takie jak Nowe Zamówienia i Zatrudnienie, które odnotowały spadek poniżej granicznej wartości 50,0 w czwartym kwartale. Wskaźnik Nowych Zamówień Eksportowych już w trzecim kwartale ukształtował się poniżej tej granicznej wartości, pogłębiając spadek w czwartym kwartale. "W przeciwieństwie do pozostałych rynków wschodzących w Polsce w czwartym kwartale wzrosła inflacja kosztów produkcji. Nie miało to jednak przełożenia na wzrost inflacji cen wyrobów gotowych. Dane te sugerują osłabianie się tempa wzrostu aktywności gospodarczej i zmniejszającą się presję inflacyjną.

Podobnie jak inne rynki wschodzące i w przeciwieństwie do rynków rozwiniętych polski bank centralny wciąż może obniżać stopy procentowe, o ile dane z gospodarki potwierdziłyby tendencję spadkową. Polska polityka fiskalna jest natomiast bardziej ograniczona w ramach unijnych zobowiązań obniżania deficytu budżetowego w 2012 roku niż polityka fiskalna większości rynków wschodzących", dodała Agata Urbańska.

opr.MZB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »