Kryzys w Wielkiej Brytanii. Niemieckie firmy pełne obaw

W Wielkiej Brytanii jest coraz więcej pustych półek, a pod stacjami ustawiają się kolejki. - To problem i dla niemieckich firm - przyznają organizacje biznesowe.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Wielkiej Brytanii brakuje nawet 100 tysięcy kierowców ciężarówek. Od kilku tygodni brakuje więc produktów w supermarketach, a nawet benzyny na stacjach.

- Krótkoterminowo ta sytuacja jest problemem dla niemieckich firm - przyznaje Ulrich Hoppe, dyrektor generalny Brytyjsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jak dodaje, największe kłopoty są z produktami z krótką datą ważności, czyli przede wszystkim z żywnością.

- Takie artykuły mogą zwyczajnie nie dotrzeć na Wyspy z Niemiec - uważa Hoppe. Jednocześnie jest przekonany, że "w dłuższej perspektywie" przedsiębiorstwa przystosują się do nowej sytuacji.

Reklama

To może jednak oznaczać, że współpraca niemieckich i brytyjskich przedsiębiorców będzie coraz bardziej się rozluźniała. W tym roku po raz pierwszy Wielka Brytania spadła z listy dziesięciu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Przepływ towarów pomiędzy krajami w pierwszym półroczu spadł o 2,3 proc.

Kierowcy nie przyjadą?

Brytyjski rząd chce rozwiązać kryzys, oferując tymczasowe wizy dla pięciu tysięcy kierowców ciężarówek. Niemieckie organizacje biznesowe jednak wątpią, żeby kierowcy z krajów Unii chcieli z takiej oferty skorzystać.

- Europejski rynek po prostu już zaakceptował kierowców, który niegdyś pracowali na Wyspach - mówi Frank Huster, szef Niemieckiego Stowarzyszenia Logistyki i Transportu. - Tymczasowe wizy na pewno sytuacji w Wielkiej Brytanii nie zmienią - dodał.

(Reuters/mat), Redakcja Polska Deutsche Welle


Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: brexit | skutki brexitu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
na
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »
Przejdź na