Kto mieszka najdłużej z rodzicami? Odpowiedź może zaskoczyć, to nie Włosi

Młodzi Europejczycy coraz wcześniej opuszczają rodzinne domy. W 2023 r. średnia wieku pragnących się usamodzielnić wynosiła 26,3 roku - informuje Eurostat. Najszybciej życie na własne konto zaczynają Skandynawowie, najpóźniej - Chorwaci. Młodzi Polacy opuszczają rodzinny dom mając średnio ukończonych 27 lat.

W porównaniu do 2022 r. wiek wyprowadzki dzieci od rodziców skrócił się o 0,1 roku - z 26,4 do 26,3 lat. Najszybciej na samodzielność decydują się młodzi Finowie, opuszczają rodzinny dom mając średnio 21,4 roku. Niemal tyle samo - 21,8 roku - mają rozpoczynający samodzielne życie Szwedzi i Duńczycy, a 22,8 - Estończycy.

Południe woli poczekać

Najdłużej samodzielność odkładają Chorwaci. Zaczynają niezależne życie średnio w wieku 31,8 lat. W Słowacji wiek ten wynosi 31 lat, w Grecji 30,6 roku, a w Hiszpanii - 30,4 roku. Trzydziestolatków mieszkających z rodzicami dopełniają młodzi Bułgarzy i Włosi. W obu przypadkach samodzielność pociech zaczyna się wraz z ich 30 urodzinami. W Polsce życie na własny rachunek rozpoczyna się średnio w wieku 27,1 lat - o rok później niż wynosi średnia europejska. 

Reklama

Eurostat informuje, że przed rokiem co 4. młody Europejczyk żył w złych warunkach. Prawie 26 proc. ludzi w wieku od 15 do 29 lat mieszkało w zbyt ciasnych albo przeludnionych mieszkaniach. “Wskaźnik przeludnienia wśród młodych ludzi był o 9,2 punktu procentowego (pp.) wyższy niż wskaźnik przeludnienia dla całej populacji (16,8 proc.)” - informuje Eurostat. Z takimi problemami boryka się prawie 60 proc. młodych Rumunów i ponad 55 proc. Bułgarów. O ciasne mieszkania nie muszą się martwić młodzi mieszkańcy Irlandii, Cypru, a przede wszystkim Malty (3,9 proc.). 

Polska jest piąta od końca. Od Rumunii i Bułgarii młodych Polaków dzieli tylko Grecja i Litwa. Na problemy z ciasnotą narzeka około 43 proc. osób od 15. do 49. roku życia - to o 16 punktów procentowych więcej niż wynosi średnia europejska.  

Winne koszty utrzymania

Analizujący sytuację eksperci wskazują, że winę ponoszą przede wszystkim coraz wyższe koszty utrzymania. “W ciągu ostatnich 10 lat ceny czynszów w Irlandii wzrosły dwukrotnie” - wynika z analizy Eurofound, unijnej agencji ds. poprawy warunków życia i pracy. Dlatego liczba pracujących młodych ludzi mieszkających z rodzicami wzrosła tam od 2013 r. o 13 punktów procentowych - z 27 proc. do 40 proc. ogółu populacji.

Brytyjski "The Guardian" powołuje się zaś na niepublikowane dane Eurostatu, do których miał dostęp. Wynika z nich, że średnio w całej UE odsetek pracujących osób w wieku 25–34 lat, które mieszkają z rodzicami, wzrósł w latach 2017–2022 z 24 proc. do 27 proc. „Młodzi ludzie mieszkający z rodzicami częściej mają trudności ze związaniem końca z końcem i nie mogą sobie pozwolić na nieprzewidziane wydatki. Sugeruje to, że osoby pochodzące z mniej zamożnych domów rzadziej będą mogły się wyprowadzić” – cytuje "The Guardian" raport Eurostatu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Młodzi | Unia Europejska | rodzice | mieszkanie | wyprowadzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »