Kto przejmie polski bank? Rozpoczyna się proces sprzedaży

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął proces sprzedaży 100 proc. akcji VeloBanku. BFG poinformował, że transakcja zostanie podzielona na dwa etapy - w pierwszym potencjalni inwestorzy zostaną zaproszeni do złożenia niewiążącej oferty wstępnej, a w drugim wybrani oferenci zostaną zaproszeni do złożenia ofert wiążących.

VeloBank został założony w 2022 roku jako instytucja pomostowa, bank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Banku.

BFG posiada obecnie 51 proc. akcji VeloBanku, a System Ochrony Banków Komercyjnych, założony przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce, posiada 49 proc. akcji VeloBanku.

BFG podał w piątek, że transakcja zostanie podzielona na dwa etapy - w pierwszym potencjalni inwestorzy zostaną zaproszeni do złożenia niewiążącej oferty wstępnej, a w drugim wybrani oferenci zostaną zaproszeni do złożenia ofert wiążących.

"BFG oczekuje, iż wybrani oferenci będą gwarantować bezpieczne i stabilne zarządzanie Bankiem oraz wykażą zdolność do zapewnienia bankowi odpowiedniego wsparcia i posiadania odpowiedniego potencjału finansowego i know-how dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem" - podał BFG.

Reklama

Sprzedaż VeloBanku. Finalizacja w marcu 2024 roku

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami BFG czekać będzie na oferty wiążące do końca września 2023 roku. Plan zakłada, że sprzedaż banku zostanie sfinalizowana do końca marca 2024 roku.

Według stanu na marzec 2023 roku VeloBank posiadał aktywa o wartości 42 mld zł, depozyty klientów o wartości 39 mld zł oraz kredyty netto o wartości 21 mld zł. BFG podał, że VeloBank był rentowny od momentu jego założenia.

Do Velobanku przeniesione zostały m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble Banku, a także kredyty w złotych, z przeniesienia wyłączone były natomiast kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wybrał JP Morgan na doradcę przy sprzedaży Velobanku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: velobank | BFG | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »