Kto zastąpi Rosję w dostawach ropy dla UE? Embargo coraz bliżej

​Unia Europejska nadal pozostaje największym importerem rosyjskiej ropy naftowej - informuje Reuters, powołując się na dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Zgodnie z ustalonym pakietem sankcji ma się to zmienić już w grudniu, kiedy zostanie nałożone embargo na surowiec dostarczany drogą morską. Tymczasem Unia szuka innych źródeł "czarnego złota" - Rosję mogą zastąpić Stany Zjednoczone, pomóc ma także Kazachstan i Norwegia.

  • Unia Europejska pozostaje największym importerem rosyjskiej ropy naftowej - informuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
  • Od grudnia ma się to zmienić, gdy zaczną obowiązywać sankcje obejmujące zakaz sprowadzania z Rosji surowca drogą morską.
  • W zamian ropa ma być importowana w większej ilości ze Stanów Zjednoczonych i Norwegii, pomóc ma też Kazachstan.

Jak poinformowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna import rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii spadł o 35 proc. z 2,6 mln baryłek dziennie w styczniu do 1,7 mln w sierpniu. Jednak to nadal UE pozostawała największym rynkiem zbytu dla surowca z Rosji.

Reklama

UE szuka ropy za oceanem

Po wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Wielka Brytania zaprzestała importu ropy z Rosji. UE wstrzyma ten proces od grudnia, próbując pozbawić Kreml dochodów na sfinansowanie wojny. Zakaz ten może spowodować niedobór surowca, wzmożony dodatkowo brakiem jego rezerw w magazynach na całym świecie.

Jak dotąd import ze Stanów Zjednoczonych zastąpił około połowy z ponad 800 000 baryłek utraconego importu z Rosji, a Norwegia dostarczyła około jednej trzeciej.

MAE zwraca uwagę, że Rosja, jak dotąd główny dostawca ropy naftowej do UE i Wielkiej Brytanii łącznie, może zostać wkrótce zastąpiona przez USA. Do sierpnia tego roku import z USA był zaledwie o 40 000 baryłek dziennie mniejszy w porównaniu ze średnią sprzed lutego, gdzie ta różnica wynosiła 1,3 miliona baryłek.

Poza UE głównymi rynkami eksportowymi ropy naftowej z Rosji są Chiny, Indie i Turcja.

Alternatywne źródła ropy naftowej

Od grudnia tego roku ropa przestanie płynąć do UE z Rosji drogą morską. Jak podaje MAE, oprócz Stanów Zjednoczonych surowiec ma być w zastępstwie dostarczany przez Kazachstan. Do zwiększenia wydobycia szykuje się również Norwegia - na największym polu wydobywczym Johan Sverdrup planuje się wydobywać o około 220 tys. więcej baryłek ropy dziennie. Agencja podkreśla, że aby w pełni zaspokoić potrzeby unijne, potrzeba by również importu z krajów Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej.

Zgodnie z danymi MAE z sierpnia przepływy rosyjskiej ropy wzrosły z miesiąca na miesiąc w przypadku Włoch i Holandii - tam swoje rafinerie posiada Łukoil, rosyjski koncern naftowy.

Głównymi importerami rosyjskiego surowca w Unii w ubiegłym roku były Niemcy, Holandia i Polska, jednak każdy z nich ma możliwość sprowadzania go drogą morską. W trudniejszej sytuacji są Słowacja czy Węgry.

Embargo na rosyjską ropę

Pod koniec 2022 roku UE zaprzestanie importu ropy drogą morską z Rosji. Embargo obejmujące 2/3 unijnego importu surowca wejdzie w życie 5 grudnia, zaś dwa miesiące później obejmie także rafinowane produkty ropopochodne.

Sankcje nie obejmą na razie surowca przesyłanego drogą lądową, czyli ropociągiem Przyjaźń, ale Polska oraz Niemcy zobowiązały się do dobrowolnego zrezygnowania z jego zakupów. To zaś oznacza, że pod koniec tego roku Rosja straci łącznie ok. 90 proc. obecnej sprzedaży ropy do UE.

Oprac. PB


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »