Kukiz'15: Podpisanie przez prezydenta ustawy o aptekach - smutny gest
- Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji prawa farmaceutycznego, to "smutny gest"; ta ustawa w sposób nadmierny reguluje rynek farmaceutyczny i realizuje interesy lobby farmaceutycznego - ocenili w środę posłowie Kukiz'15.
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację prawa farmaceutycznego, zwaną "apteką dla aptekarza", która przewiduje m.in., że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek. Ustawa budziła rozbieżne opinie; dzieliła zarówno samych farmaceutów, przedsiębiorców, jak i polityków.
Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że jest rozczarowany decyzją prezydenta o podpisaniu nowelizacji prawa farmaceutycznego. - Prezydent podpisał bardzo kontrowersyjną ustawę, która w sposób nadmierny reguluje rynek farmaceutyczny, która nie bierze pod uwagę pacjentów, osób, które są klientami aptek. Ta ustawa realizuje interesy lobby farmaceutycznego, olbrzymiego kapitału zagranicznego - podkreślił.
Jak ocenił, nowelizacja prawa farmaceutycznego, spowoduje, że w małych miasteczkach nie powstanie już żadna nowa apteka, a ceny leków pójdą w górę.
Bartosz Józwiak (Kukiz'15) przekonywał, że podpisanie nowelizacji prawa farmaceutycznego, "to smutna działalność prezydenta, to bardzo smutny gest". - Wydawało się, że prezydent wybije się na pewną swobodę działania, natomiast w tej chwili niestety podpisuje się pod jednym z najgorszych projektów w tej kadencji, ewidentnie noszącym znamiona lobbingu i reprezentowania interesów konkretnej firmy - ocenił poseł.
Józwiak pochwalił stanowisko wicepremiera Jarosława Gowina, który w środę w TVN24 powiedział, że jest rozczarowany, iż prezydent nie zawetował ustawy o aptekach. "Uważam ją za szkodliwą; może doprowadzić do wzrostu cen leków - podkreślił Gowin.
- Chwała dla pana Gowina, że się od tego odciął - podkreślił poseł Kukiz'15.
Ustawa o aptekach stanowi, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będzie mieć farmaceuta, posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.