Lakshmi Mittal - najbogatszy obywatel Wielkiej Brytanii

Lakshmi Mittal już od siedmiu lat przoduje na liście najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Założył stalowe imperium, dzięki któremu stał się sławny na cały świat. W 2006 roku został ogłoszony przez magazyn "Financial Times" Człowiekiem Roku. Podobnie jak wielu innych miliarderów, jest filantropem, ale nie żałuje sobie i swojej rodzinie również przepychu.

Kupieckie pochodzenie

Urodził się 15 czerwca 1950 roku w Sadulpur w indyjskim Radżastanie, w raczej skromnych warunkach. Żył w wiosce pozbawionej elektryczności, a z powodu biedy 20 członków jego rodziny musiało gnieździć się w jednym mieszkaniu. Gdy Lakshmi miał sześć lat, jego rodzina należąca do Marwari (kasta kupiecka), przeniosła się do Kalkuty, gdzie jako najlepszy student uzyskał tytuł licencjata rachunkowości w St. Xavier's College.

Rodzice dbali o edukację syna - codziennie musiał im mówić, ile godzin się uczył. Lakshmi chodził do szkoły średniej, w której mówiono hindi, ale w St. Xavier's College językiem wykładowym był już angielski. Był pracowitym studentem, choć jego życie nie było pozbawione rozrywek - raz w tygodniu mógł wychodzić do kina, zaś w weekendy grywał z kolegami w piłkę nożną i krykieta.

Reklama

W Kalkucie jego ojciec, Mohan Mittal, został partnerem w spółce stalowej, co utorowało karierę jego synowi. Ten po szkole pracował w małej stalowni, którą założył jego ojciec. Jednak mając 26 lat, postanowił wyjechać do Indonezji, gdyż czuł, że rynek indyjski jest dla niego zbyt mały.

W Indonezji, kraju w owym czasie rozwijającym się o wiele szybciej niż Indie i cieszącym się większą wolnością gospodarczą, z pomocą ojca założył stalownię Ispat Indo, która okazała się niezwykłym sukcesem. Właściwie Lakshmi wyjechał do Indonezji na wakacje, ale biznes związał go z azjatyckim krajem na kolejnych 14 lat.

W 1989 roku Mittal dokonał pierwszej akwizycji i przejął Iron & Steel Company w Trynidadzie i Tobago. W 1994 roku podjął decyzję o skupieniu się na rozwijaniu biznesu za granicą (pod marką Ispat International), zaś jego rodzina, również inwestująca w biznes stalowy, została na indyjskim rynku. W 1997 roku Mittal kupił niemieckiego potentata stalowego Thyssen Duisburg, po czym nastąpiła seria przejęć, m.in. we Francji, Polsce, Czechach, Rumunii. Spółka jest również aktywna na Bałkanach, w krajach b. ZSRR (Ukraina, Kazachstan), RPA, Meksyku, Chinach.

Obywatel świata

Mittal przeprowadził się z rodziną do Londynu w 1995 roku. Ma dobre stosunki z wieloma poważanymi osobami w Wielkiej Brytanii, popiera Partię Pracy, zaś jego koneksje z Tonym Blairem i próba ich wykorzystania przy inwestycjach w Rumunii znalazły się nawet na czołówkach gazet, określane mianem "Mittalgate". W październiku 2004 roku firma Mittala połączyła się z International Steel Group, co uczyniło z Mittala najbogatszego obywatela Wielkiej Brytanii. Tym samym powstała spółka Mittal Steel.

Rok później Lakshmi kupił 37 proc. udziałów chińskiej Hunan Valin Iron & Steel Group. W czerwcu 2006 roku nabył firmę Arcelor z Luksemburga - największego europejskiego producenta stali. Przejęcie kontroli nad spółką kosztowało go połowę udziałów we własnej firmie - z 88 proc. jego udział spadł do 44 proc. w połączonym przedsiębiorstwie Mittal-Arcelor.

ArcelorMittal zatrudnia ponad 200 tysięcy pracowników w 60 krajach. Firma jest notowana na giełdzie w Nowym Jorku i kilku europejskich parkietach. Spółka działa również w Polsce pod nazwą ArcelorMittal Poland (wcześniej Mittal Steel Poland) i jest największym producentem stali w Polsce, zatrudniającym około 10 tys. pracowników w sześciu oddziałach w województwach śląskim i małopolskim.

Król przepychu

Mittal słynie z tego, że korzysta ze swojego bogactwa. Jego rezydencja w Londynie należy do najdroższych na świecie (w momencie jej kupna w 2004 roku, 57 milionów funtów było największą sumą, jaką kiedykolwiek zapłacono za dom), a na wesele córki Vanishy (Mittal ma również syna Aditya) w Wersalu wydał podobno około 55 milionów dolarów. Mittal ma kilka rezydencji, m.in. w Szkocji i Indiach. Jego żona oraz dzieci również znalazły zatrudnienie w branży stalowej.

Lakshmi Mittal rzadko ma okazję przebywać na dłużej w domu, ale jeśli już mu się to zdarzy, stara się prowadzić uregulowany tryb życia. Pływa w basenie, jaki znajduje się w jego posiadłości, godzinę dziennie uprawia jogę.

Ciekawostki:
  • Małżeństwo Lakshmiego i Ushy, jak to często bywa w Indiach, było zaaranżowane. Młoda para widziała się zaledwie dwa razy przed zaślubinami - ale podobno zakochali się w sobie prawie natychmiast, w trakcie długiej rozmowy telefonicznej.
  • Mimo to, że Mittal od wielu lat mieszka w Londynie, wciąż jest obywatelem Indii i nie zamierza pozbyć się swego paszportu.

Anna Grodecka

TREND - Miesięcznik o sztuce inwestowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »