Laptopy i ogromne LCD sprzedawali za 680 złotych!
Tradycyjnie w piątek po Święcie Dziękczynienia rozpoczęło się handlowe szaleństwo w Stanach Zjednoczonych. "Czarny piątek" (Black Friday) to dla sektora handlowego i producentów okazja do poprawy wyników sprzedaży.
Dziesiątki milionów Amerykanów udało się do sklepów w poszukiwaniu super okazji. Nie obyło się bez drobnych incydentów. Pod sklepem Walmart w Los Angeles jedna z klientek, by przedrzeć się przez tłum użyła gazu pieprzowego. W Kissmine na Florydzie kilku stojących w kolejce mężczyzn stoczyło walkę na pięści, a w Fayetville w Karolinie Północnej doszło do strzelaniny. Na szczęście nikt nie został ranny.
W Nowym Jorku pod domem handlowym Macys już o północy stało 9 tysięcy osób. Największe tłumy gromadziły się przed sklepami z elektroniką, gdzie oferowano najlepsze okazje. Sklep Best Buy oferował w tym roku 42 calowy płaski telewizor renomowanej firmy za 199 dolarów (676,6 zł). Popularne były tez laptopy w cenie 200-300 dolarów (od 680 zł) oraz konsole do gier, zabawki i artykuły gospodarstwa domowego.
Sprawdź tabelę kursów średnich walut NBP
Tysiące produktów oferowano ze zniżkami sięgającymi do 50 do 70 procent. Eksperci szacują, że w długi weekend rozpoczęty w Święto dziękczynienia na zakupy uda się 150 milionów Amerykanów. Handlowcy liczą na rekordowe obroty, co może pomóc amerykańskiej gospodarce, bowiem prawie trzy czwarte produktu krajowego USA jest generowana przez konsumpcję.
Sobota po "Czarnym piątku" jest od dwóch lat promowana jako dzień zakupów w małych sklepach i korzystania z usług drobnych przedsiębiorców. Pomysł "Small Business Saturday" poparł także prezydent USA Barack Obama.
Z roku na rok rośnie także popularność zakupów w internecie. Poniedziałek po "Czarnym piątku" (pierwszym piątku po Święcie Dziękczynienia) nazywany jest "cyber poniedziałkiem" (Cyber Monday) i jest to tradycyjnie najlepszy dzień na zakupy w internecie.
Czarny Piątek - w ten dzień handlowcy zazwyczaj wychodzą ze strat i zaczynają zarabiać (zyski księgowane są na czarno) co trwa do Bożego Narodzenia. Termin pochodzi z lat 60. XX wieku - ukuto go w Filadelfii, która tego dnia przeżywała oblężenie centrów handlowych i gigantyczne korki. Sklepy zarobiły przy tym krocie.
Święto Dziękczynienia - obchodzone w USA w czwarty czwartek listopada, w Kanadzie zaś w drugi poniedziałek października. Jest pamiątką pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621 r. Pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower, byli pierwotnie członkami Angielskiego Kościoła Separatystycznego (odłam Purytanów). Wcześniej ruszyli ze swych domostw w Anglii i pożeglowali do Holandii (Niderlandów), aby uciec przed prześladowaniem religijnym.
Tam cieszyli się większą tolerancją religijną, ale w końcu rozczarowali się holenderskim sposobem życia, uznając go za bezbożny. Szukając lepszego życia Separatyści wynegocjowali z londyńską kompanią handlową sfinansowanie pielgrzymki do Ameryki.