Legia Cudzoziemska w Polsce?
W tym roku odbył się ostatni pobór do zasadniczej służby wojskowej. We wrześniu 2009 r. ostatni żołnierz tej służby opuści więc koszary. Od 2010 roku w polskiej armii nie będzie żołnierzy z poboru, a ich miejsce ma zająć około 40 tys. żołnierzy zawodowych. Rząd przygotowuje system zachęt dla osób zainteresowanych karierą w armii. Dodatkowo rząd, obawiając się małej liczby chętnych, chce do służby przyjmować cudzoziemców.
Bez obywatelstwa
Ministerstwo Obrony Narodowej, które przygotowało nowelizację ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. nr 179, poz. 1750 z późn. zm.) planuje m.in. likwidację obecnie obowiązującego przepisu, zgodnie z którym żołnierzem zawodowym może być wyłącznie osoba posiadająca obywatelstwo polskie. Zdaniem autorów projektu zmiana ta zwiększy liczbę kandydatów do służby wojskowej.
- Nie mogę wykluczyć, że do polskiej armii trafią na przykład Ukraińcy. Osoby takie muszą jednak dobrze znać język polski, aby porozumiewać się w czasie wykonywania zadań - mówi Czesław Piątas, sekretarz stanu ds. społecznych i profesjonalizacji w MON.
Taką propozycję krytykuje Janusz Zemke, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. - Do polskiej armii ze względów finansowych nie trafią bardzo dobrze wyszkoleni żołnierze z jednostek NATO - mówi Janusz Zemke. Podobnie uważa mjr Krzysztof Przepiórka, zastępca prezesa Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM. Jego zdaniem zniesienie obowiązku posiadania obywatelstwa spowoduje, że polskiej armii grozi zamiana w Legię Cudzoziemską.
Niższe wymagania
Eksperci twierdzą, że wojsko już obecnie staje się atrakcyjnym pracodawcą i przyjmuje nie tylko osoby mające różne wykształcenie i kwalifikacje, ale także stwarza im możliwości zawodowego rozwoju. - Poszukujemy m.in. ratowników medycznych, kierowców, psychologów, specjalistów od łączności i absolwentów kierunków technicznych. Szukamy osób młodych, gotowych do samodoskonalenia, sprawnych fizycznie i chcących brać udział w misjach poza Polską - mówi mjr Sławomir Ratyński z Wydziału Prasowego Dowództwa Wojsk Lądowych. Ponadto w wojsku, w celu zapobieżenia brakom kadrowym, powstaje Korpus Szeregowych Zawodowych. Mogą do niego wstępować osoby mające ukończone zaledwie gimnazjum.
Gdzie powinni zgłaszać się chętni do wojska ? Kto będzie mógł zostać oficerem, a kto podoficerem ? Ile będzie wynosić uposażenie żołnierzy zawodowych ? Jakie uprawnienia uzyskają kobiety-żołnierze i członkowie rodzin żołnierzy zawodowych ?
Bożena Wiktorowska
Więcej: Gazeta Prawna 8.07.2008 (132) - str.12