Lekarz dla wybranych

"Rzeczpospolita" pisze, że ponad jedna trzecia Polaków odkłada lub odwołuje wizytę u lekarza z powodów finansowych. To najwyższy odsetek wśród zbadanych krajów europejskich - wynika z najnowszego opracowania Health Barometer przygotowanego przez Europe Assistance oraz francuski instytut Cercle Sante Societe.

Dla porównania - z lekarza z powodu braku pieniędzy musiało zrezygnować tylko 6 procent Czechów i Brytyjczyków oraz 5 procent Szwedów i Hiszpanów. Niewiele lepiej niż w Polsce sytuacja wygląda we Francji, gdzie wizytę odwołała tam jedna trzecia ankietowanych.

Co gorsza, liczba Polaków, którzy z powodów finansowych byli zmuszeni zrezygnować z wizyty, bardzo szybko rośnie. Jeszcze w 2009 roku wynosiła 13 procent - obecnie aż 36 procent. Najwięcej osób - po 18 procent - odwołuje leczenie u okulisty lub dentysty, niewiele mniej rezygnuje z zakupu leków.

Nie powinno zatem zaskakiwać, że tylko 17 proc. naszych rodaków pozytywnie ocenia służbę zdrowia. To najmniej ze wszystkich zbadanych krajów. Aż trzy czwarte Polaków uważa, że dostęp do publicznej służby zdrowia nie jest równy dla wszystkich.

Reklama

Choć Polacy nie są zadowoleni ze służby zdrowia, to jednak nie chcą na nią więcej płacić. Tylko 37 proc. badanych popiera podniesienie podatków lub innych świadczeń na rzecz równego dostępu do opieki zdrowotnej.

Co ciekawe, w badaniach Polacy znaleźli się w czołówce pod względem otwartości na stosowanie w opiece medycznej nowych technologii - chętnie popieramy na przykład konsultacje lekarskie online.

-----

Lekarz, czyli "lecznica spółka z o.o."

Zakaz podwójnych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia skłonił lekarzy do masowego zakładania spółek z osobowością prawną. Lekarze obchodzą przepisy, NFZ udaje, że ich kontroluje - tak "Nasz Dziennik" opisuje sytuację na rynku kontraktowania usług medycznych przez Fundusz.

Całe zamieszanie spowodował jeden z artykułów ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, który zakazuje NFZ-owi zawarcia umowy z lekarzem, pielęgniarką, położną, a także z psychologiem, jeśli wykonują już takie usługi u innego świadczeniodawcy posiadającego umowę z NFZ.

Zakazem podwójnego kontraktowania objęte są osoby fizyczne, a więc dotyczy on lekarzy i spółek pozbawionych osobowości prawnej, nie rozciąga się natomiast na osoby prawne. Dlatego popularnym wśród lekarzy sposobem na jego obejście stało się tworzenie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, które mają osobowość prawną. Lekarze specjaliści mogą zatem udzielać w nich porad, pracując jednocześnie w szpitalu czy publicznej przychodni.

Więcej w "Naszym Dzienniku".

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | lekarz | lekarza | Narodowy Fundusz Zdrowia | leczenie | wybrany | trzecia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »