Lekarze pomagali za wczasy na Hawajach i bilety na Madonnę
GlaxoSmithKline (wielka spółka farmaceutyczna notowana na NYSE w Nowym Jorku i w Londynie) musi zapłacić 3 mld dolarów kary. To największa ugoda z nadzorem - Food and Drug Administration - w historii ochrony zdrowia w USA. Bo też było to największe oszustwo...
Gigant produkujący leki promował i wprowadził na rynek dwa specyfiki bez zgody nadzoru. O działaniu trzeciego leku (na cukrzycę) nie informował FDA. Chodzi odpowiednio o antydepresanty paxil, wellbutrin oraz avandia.
Ta nielegalna praktyka to off-label marketing - prowadzenia działań informacyjno-reklamowych, na które nie ma pokrycia w dokumentacji klinicznej. Dodatkowo GSK uznano winnym przekupywania lekarzy - w grę wchodziły m.in. pieniądze, wczasy na Hawajach i bilety na koncerty Madonny.
GSK zgodził się na 5-letni okres monitorowania przez amerykańską administrację rządową.
W poniedziałek na zamknięciu parkietu w USA papier GSK kosztował 46,34 dol. po zwyżce o 1,73 proc.
- - - - -
Brytyjski koncern farmaceutyczny powstały w grudniu 2000 r. w wyniku połączenia przedsiębiorstw Glaxo Wellcome i SmithKline Beecham. Koncern zatrudnia około 100 000 ludzi na całym świecie, w tym ponad 40 000 przy marketingu i sprzedaży. Główna siedziba GlaxoSmithKline znajduje się w Londynie. Prezesem jest Andrew Witty. W 1998 roku Glaxo Wellcome zainwestowało 220 mln dolarów i wykupiło 80 proc. akcji sprywatyzowanych Poznańskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa SA. Sąd Rejonowy w Poznaniu 23 maja 2001 r. zarejestrował nową spółkę w Polsce -GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA. Dzięki dalszym inwestycjom fabryka ta stała się jednym z najnowocześniejszych zakładów w Polsce, zdolnym dostarczać leki pacjentom w całej Europie. (wiki)
Krzysztof Mrówka
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze