Reklama

Lekarze rodzinni straszą, że nie przedłużą umów: E-zwolnienia muszą być fakultatywne

O elektronicznych zwolnieniach lekarskich (e-ZLA) rozmawiamy z prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożeną Janicką.

Termin wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień zbliża się wielkimi krokami. ZUS nie zmienił zdania, jeśli chodzi o obligatoryjność. A czy lekarze rodzinni zmienili zdanie?

- W kwestii e-zwolnienia nic nie uległo zmianie. To nie ZUS, a Ministerstwo Zdrowia jest odpowiedzialne za termin wprowadzenia obowiązkowych e-zwolnień i oczekujemy, że do tego czasu zmiana ta nastąpi. Nasze stanowisko nie zmieniło się. Jesteśmy w dalszym ciągu za e-zwolnieniami, ale wprowadzanymi fakultatywnie, czyli w podmiotach, które są do tego przygotowane i mają możliwości ich wystawiania. Oczywiście po sfinansowaniu tej pracy.

Reklama

- Jesteśmy po rozmowach zarówno z centralą NFZ, jak i po informacjach do ministerstw. Informowaliśmy ministrów Rafalską oraz Szumowskiego o naszej propozycji, aby placówki, które będą miały możliwości i dadzą radę wystawiać e-zwolnienia, otrzymywały za tę pracę dostosowania do systemu informatycznego, odpowiedniego zabezpieczenia systemu, oraz osób obsługujących, gratyfikację.

- Mamy ciągle na uwadze, że nie wszyscy na dzień 1 grudnia będą gotowi. Dlatego musi odbywać się to fakultatywnie. Uważamy, że przez dodatkowe możliwości, czyli finansowania, a jednocześnie rozwój systemów informatycznych, grupa wystawiająca papierowe zwolnienia będzie sukcesywnie maleć. Natomiast nie może odbywać się to na zasadzie straszenia i gróźb, jakie ciągle są ze strony ZUS. Myślę, że ZUS powinien przede wszystkim nastawić się na to, w jaki sposób spokojnie e-zwolnienia wdrażać, a nie straszyć i deprecjonować. Nie tędy droga.

A jeśli nic się nie zmieni, co nam grozi po 1 grudnia?

- Jeżeli nic się nie zmieni, nie będzie informacji dla nas we wrześniu, to pragnę podkreślić (ministrowi zdrowia i prezesowi NFZ już to przekazaliśmy), że mamy zawarte umowy do końca września. Obecnie negocjujemy przedłużenie tych umów. I faktycznym problemem dla rządzących będzie to, że przedłużymy je tylko o dwa miesiące, do końca listopada. Uważamy, że bezwzględnie musi być fakultatywność dla e-zwolnienia czy lada moment wchodzącej e-dokumentacji i e-recepty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »