Lepsze nastroje konsumenckie Polaków. Oczekiwania inflacyjne obniżają się
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze wskaźniki opisujące obecne i przyszłe nastroje konsumenckie. Widać poprawę nastrojów wśród Polaków, choć wspomniane wskaźniki wciąż nie są najlepsze.
- W kwietniu 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który opisuje obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -32,2 i był o 3,4 pkt. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.
W odniesieniu do kwietnia 2022 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 5,0 pkt. proc.
Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,9 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -19,7.
W kwietniu br. WWUK osiągnął wartość o 7,3 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2022 r.
- Najnowsze, kwietniowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku niższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS.
Ocena zmian cen konsumpcyjnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy przedstawia odczucia konsumentów w zakresie przewidywanego tempa zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie najbliższych miesięcy. Wskaźnik ten przyjmuje wartości od -100 do +100. W kwietniu osiągnął on wartość 17,8 pkt, zaś w marcu 22,5 pkt.
Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących wzrost cen konsumenckich (towarów i usług konsumpcyjnych) nad konsumentami przewidującymi ich spadek, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących spadek cen konsumpcyjnych nad konsumentami przewidującymi ich wzrost.
Zobacz również: