Lepsze nastroje konsumenckie Polaków. Oczekiwania inflacyjne obniżają się

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze wskaźniki opisujące obecne i przyszłe nastroje konsumenckie. Widać poprawę nastrojów wśród Polaków, choć wspomniane wskaźniki wciąż nie są najlepsze.

- W kwietniu 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Poprawa wskaźnika ufności konsumenckiej

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który opisuje obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -32,2 i był o 3,4 pkt. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

W odniesieniu do kwietnia 2022 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 5,0 pkt. proc.

Wzrośnie indywidualna konsumpcja?

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,9 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -19,7.

Reklama

W kwietniu br. WWUK osiągnął wartość o 7,3 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2022 r.

Co dalej z inflacją w Polsce?

- Najnowsze, kwietniowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku niższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS.

Ocena zmian cen konsumpcyjnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy przedstawia odczucia konsumentów w zakresie przewidywanego tempa zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie najbliższych miesięcy. Wskaźnik ten przyjmuje wartości od -100 do +100. W kwietniu osiągnął on wartość 17,8 pkt, zaś w marcu 22,5 pkt. 

Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących wzrost cen konsumenckich (towarów i usług konsumpcyjnych) nad konsumentami przewidującymi ich spadek, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących spadek cen konsumpcyjnych nad konsumentami przewidującymi ich wzrost.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nastroje konsumentów | zakupy | handel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »