Reklama

Lepsze od oczekiwanych odczyty PKB

Lepsze od oczekiwanych odczyty PKB we Francji oraz Niemczech przyczyniają się do poprawy klimatu inwestycyjnego. Francuski PKB w ostatnich 3 miesiącach 2011 r. podniósł się nieoczekiwanie o 0,2% w skali kwartału, a niemiecki obniżył się o 0,2%.

W pierwszym przypadku analitycy zapowiadali zniżkę o 0,1%, a w drugim o 0,3%. Z naszego punktu widzenia równie istotny jest rozwój mniejszych europejskich krajów, gdyż one kształtują nastawienie do naszego regionu. I tak, dynamika roczna czeskiego PKB zmniejszyła się z 1,2% w III kwartale do 0,5%, a węgierskiego utrzymała się na poziomie 1,5%. Na Słowacji natomiast nastąpiło przyspieszenie z 3% do 3,4%. W kontekście walki skutków kryzysu zadłużeniowego w Europie istotny jest odczyt włoskiego PKB, który w IV kwartale poszedł w dół o 0,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i 0,5% w ujęciu rocznym. Regres w skali roku odnotowała również Portugalia.

Reklama

Cała strefa euro odnotowała spadek PKB o 0,3% w skali kwartału i wzrost o 0,7% w ujęciu rocznym. Obraz Europy jak więc widać jest daleki od jednoznaczności. Pozwala natomiast stwierdzić, że ryzyko głębokiej recesji okazuje się coraz bardziej wyolbrzymione.

Wydarzeniem dnia na krajowym rynku będzie publikacja styczniowej inflacji, która według zapowiedzi ekonomistów ma obniżyć się z 4,6% do 4,3%. Przebicie tych prognoz będzie miało zapewne wpływ na dalsze zaostrzenie retoryki przez RPP w sprawie polityki pieniężnej i może wpłynąć na oczekiwania rynku, który do tej pory z dużą rezerwą podchodził do sugestii, że kolejnym ruchem władz monetarnych może być podwyższenie kosztu pieniądza w naszym kraju, a nie jego cięcie.

Wyższa od oczekiwanej styczniowa inflacja w Polsce może nasilić oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych W Wielkiej Brytanii wciąż nie widać oznak zapowiadających wzrost cen mieszkań.

Home Broker

Dowiedz się więcej na temat: lepsze | oczekiwania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »