Letnie wyhamowanie wzrostu inflacji
Inflacja CPI wzrosła w czerwcu do -0,8% r/r (vs. -0,9% r/r w maju) pomimo spadku inflacji bazowej z 0,4% r/r do 0,2% r/r. Po silnym wzroście inflacji w 2q oczekujemy wyhamowania trendu wzrostowego w 3q i ponownego przyspieszenia w 4q. Prognozujemy, że inflacja CPI do września będzie w przedziale -0,8/-0,5% r/r, a później powróci w okolice zera w grudniu.
Inflacja CPI wzrosła w czerwcu do -0,8% r/r (vs. -0,9% r/r w maju) pomimo spadku inflacji bazowej z 0,4% r/r do 0,2% r/r, który został wywołany głównie przez obniżenie cen usług telekomunikacyjnych. Po silnym wzroście inflacji w 2q oczekujemy wyhamowania trendu wzrostowego w 3q i ponownego przyspieszenia w 4q. Oczekujemy, że inflacja CPI do września będzie w przedziale -0,8/-0,5% r/r, a dopiero później odbije wyraźniej i wróci w okolice zera w grudniu.
Wzrost inflacji wyhamuje latem m.in. przez spadek cen paliw (z opóźnieniem w reakcji na spadek ceny ropy w PLN) oraz spodziewaną w sierpniu obniżkę taryfy na gaz dla gospodarstw domowych. Wyraźnie słabszy niż w 2q2015 będzie też wpływ efektu niskiej bazy związanego z ubiegłorocznymi szokami na rynku żywności - największe przeceny miały wówczas miejsce w 2q2014, a następnie dopiero w końcówce roku, gdy z opóźnieniem ujawniały się efekty rosyjskiego embargo.
Ponowny wzrost znaczenia efektu niskiej bazy oraz odbicie inflacji bazowej to powody, dla których zakładamy, że w 4q2015 inflacja CPI zacznie ponownie rosnąć i w grudniu wróci w okolice zera.
Dynamika cen żywności odbiła w czerwcu wyraźnie do -1,9% r/r (vs. -2,4% r/r w maju).
Zgodnie z danymi Eurostatu, żywność nieprzetworzona była tańsza o -1,4% r/r, a żywność przetworzona (z uwzględnieniem alkoholu i tytoniu) o -0,5% r/r. Efekty ubiegłorocznej nadpodaży na rynku owoców i warzyw w dużej mierze wygasły - dynamika pierwszej kategorii wzrosła od stycznia o 11pp, a drugiej o 14,2pp.
Deflacja żywności to obecnie efekt przede wszystkim taniego nabiału (uwolnienie cen mleka w kwietniu, -3,2% r/r), mięsa (-3,5% r/r) oraz spadku cen żywności przetworzonej m.in. z uwagi na nadpodaż na rynku cukru, która od początku roku sprowadziła jego ceny w dół o ~20%.
W żadnej z tych kategorii raczej nie należy spodziewać się szybkich wzrostów - indeks globalnych cen żywności FAO po przeliczeniu na PLN spadł od końca 2014 r. o -2,5%. Jedyną kategorią, w której można spodziewać się podwyżek w ciągu najbliższych miesięcy, są zboża i produkty ich przetwórstwa. Inflacja towarów (HICP dla dóbr) wzrosła w czerwcu do -1,4% r/r (vs. -1,7% r/r w maju), ale jednocześnie inflacja usług (HICP usługi) spadła do 1,5% r/r z (vs. 1,8% r/r w maju), pozostając od grudnia w wąskim przedziale 1,5-1,9% r/r.
W czerwcu w dół ciągnęły ją ceny usług telekomunikacyjnych (2,1% r/r vs. 5,4% r/r) i transportowych (-2,4% r/r vs. -1,4% r/r). Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, luka pomiędzy inflacją towarów a inflacją usług systematycznie się zamyka, chociaż w najbliższym czasie ten proces zostanie spowolniony przez spadek cen paliw.
Przecena ropy i miedzi wstrzyma też tempo odbicia inflacji PPI, która w czerwcu okazała się wyższa od oczekiwań i wyniosła -1,6% r/r (vs. -2,1% r/r w maju). Inflacja bazowa pozostaje od lipca 2014 r. w wąskim przedziale 0,2-0,7% r/r, co wskazuje, że mocny wzrost popytu krajowego nie wywiera na razie presji na wzrost cen.
Oczekujemy jednak, że od 4q2015 inflacja bazowa znajdzie się w trendzie wzrostowym wraz z kontynuacją ożywienia przy wysokiej dynamice popytu krajowego oraz wzrostem napięć na rynku pracy (stopa bezrobocia coraz bliżej rekordowo niskiego poziomu), a także przy rosnącym proinflacyjnym wpływie otoczenia zewnętrznego Polski (mimo obniżenia cen surowców). Potencjał do odbicia cen jest duży - w ciągu ostatnich 2 lat skumulowany nominalny wzrost płac wyniósł 7,3% (przy spadku cen w tym okresie o -0,3%).