Liberalizacja rynku energii jako etap integracji europejskiej
Liberalizacja rynku energii jest dla jednych wyzwaniem, dla innych korzyścią. Nastąpiło przeorientowanie pojęcia samowystarczalności energetycznej . Obecnie dotyczy ono możliwości otrzymywania przez gospodarkę energii po jak najniższej cenie, podnoszącej jej konkurencyjność - stwierdził Jacek Piechota ,Sekretarz Stanu Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
Uczestnicy:
Janusz Steinhoff - b. Minister Gospodarki RP; Prezes, regionalna Izba gospodarcza w Katowicach; moderator
Jacek Piechota - Sekretarz Stanu, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
Arne Mogren - Wiceprezes, Vattenfall AB
Mats Fagerlund - Wiceprezes, Vaettenfall AB
Serhiy Yermilov - Minister ds. Paliw i Energetyki, Ukraina
Serhiy Yermilov
Najważniejszym celem i zadaniem ukraińskiego rządu w kwestii liberalizacji rynku energii jest dostosowanie systemu energetycznego do standardów europejskich, w szczególności obowiązujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Od 1995 postępuje liberalizacja oraz unowocześnianie systemu. Ukraina jest gotowa popierać ścisłe relacje ze wszystkimi uczestnikami sektora energetycznego Europy.
Jacek Piechota
Liberalizacja rynku energii jest dla jednych wyzwaniem, dla innych korzyścią. Nastąpiło przeorientowanie pojęcia samowystarczalności energetycznej . Obecnie dotyczy ono możliwości otrzymywania przez gospodarkę energii po jak najniższej cenie, podnoszącej jej konkurencyjność. Mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem dla sektora energetycznego wynikającym z potrzeby głębokiej restrukturyzacji. Jednocześnie jest to szansa na przełamanie oporów oraz grup lobbingowych, z korzyścią dla całej gospodarki.
Mats Fagerlund
Istnieje ścisły związek pomiędzy integracją europejską, liberalizacją rynku oraz prywatyzacją w sektorze energetycznym. Rząd Polski musi zadecydować o głównych celach prywatyzacji: jak najwyższa cena za przedsiębiorstwo czy lepsze usługi. Nie ma sprzeczności na osi klient - kraj.
Arne Mogren
Zostały przestawione procesy zachodzące w zarządzaniu na rynkach energetycznych Europy ostatnich 15 lat. Obecnie mamy do czynienia z otwartym rynkiem, konkurencją i cenami wolnorynkowymi w ramach Wspólnoty. Wciąż otwarte wyzwania to harmonizacja zasad prawnych (prawo, podatki). Podstawą funkcjonowania rynków energetycznych jest właściwy mechanizm cenowy oparty na kosztach marginalnych.
Kompleksowość problemów w Unii Europejskiej oraz poza nią ma podobny stopień nasilenia. Eksperci opowiadają się za konkurencją, otwartością granic oraz swobodnym przepływem energii. To wymaga intensywnych przemian i rozwoju, a przeszkodą jest blokowanie reform.