Limit cen dla wytwórców energii uderzy w sektor. Przychody nie zrekompensują kosztów
Z dokonanej przez ZE PAK wstępnej analizy wynika, że regulacje dotyczące rozporządzenia w sprawie sposobu obliczania limitu ceny w okresie ich obowiązywania nie pozwolą spółce uzyskiwać przychodów ze sprzedaży wyprodukowanej energii, pokrywających w całości koszty wytwarzania tej energii - poinformował ZE PAK w komunikacie giełdowym.
Rozporządzenie określa sposób obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej w podziale na technologie wytwarzania energii elektrycznej w ramach środków nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej i wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.
Spółka prowadziła analizy regulacji rozporządzenia i ich skutków, uwzględniając koszty ponoszone przez firmę i wpływ limitów maksymalnych cen sprzedaży energii na rentowność działalności wytwórczej w przyszłym roku.
Analiza wykazała, że ZE PAK nie będzie mógł uzyskiwać przychodów ze sprzedaży wyprodukowanej energii, które umożliwiłyby pokrycie w całości koszty wytwarzania energii.
Zarząd zwrócił uwagę w szczególności na postanowienia, zgodnie z którymi koszt zużytego paliwa z uwzględnieniem kosztu transportu i składowania, który może zostać wykorzystany do wyliczenia limitu ceny sprzedaży energii przez spółkę, został ograniczony do poziomu 7,8 zł/GJ.
"Jednostkowy koszt zakupu węgla brunatnego przez spółkę wyrażony w zł/GJ, zarówno w roku 2021 jak i 2022 przewyższał poziom ustalony w Rozporządzeniu. Spółka zakłada, że w związku z zamykaniem kolejnych eksploatowanych odkrywek, a co za tym idzie niższym prognozowanym wolumenem dostaw węgla, jednostkowy koszt zakupu węgla brunatnego w 2023 roku wzrośnie w porównaniu do poziomu wynikającego z planowanego wykonania kosztów roku 2022" - poinformował ZE PAK.
W tej chwili w firmie prowadzone są prace związane z przygotowaniem budżetu na 2023 rok. Do końca roku firma ma dokładniej oszacować wpływ rozporządzenia na rentowność działalności wytwórczej i sytuację finansową spółki.
ZE PAK przekazał powyższe informacje w komunikacie dla inwestorów, zaznaczając, że "może to mieć dla nich istotne znaczenie".
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada, do ustawy o mrożeniu cen energii w przyszłym roku, określa sposób obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej w podziale na technologie wytwarzania energii elektrycznej. Przepisy dotyczą podmiotów, które będą musiały przekazywać odpis na rachunek Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.
morb