List intencyjny samorządów ws. Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej
List intencyjny dotyczący utworzenia Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej oraz wykorzystania planowanej linii kolejowej Bełchatów - Wieluń wraz z linią obsługującą przyszłą eksploatację złoża węgla brunatnego "Złoczew" podpisały w poniedziałek okoliczne samorządy.
Koordynatorem porozumienia została gmina Złoczew, a list podpisali przedstawiciele 15 samorządów lokalnych, m.in. powiatu sieradzkiego i wieluńskiego oraz Zduńskiej Woli - poinformowała PAP rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska. Podpisanie listu ma związek z planami rozpoczęcia eksploatacji przez KWB Bełchatów złoża węgla brunatnego "Złoczew" oraz planami samorządu województwa, dotyczącymi budowy docelowej sieci transportowej województwa. Powstanie Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej miałoby na celu pozyskiwanie nowych inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy. Strefa promować ma także region, jako atrakcyjne miejsce do inwestowania.
Początkowo strefa miałaby powierzchnię ok. 40 ha, a docelowo - 200 ha. Na jej utworzenie samorządy chcą pozyskać środki z budżetu państwa, a także unijne. Na razie nie wiadomo, kiedy strefa miałaby powstać. Porozumienie zakłada też, że samorządy mają uwzględniać w studiach uwarunkowań oraz w kierunkach i planach zagospodarowania przestrzennego budowę trasy kolejowej łączącej planowaną linię kolejową Bełchatów - Wieluń wraz z linią obsługującą eksploatację złoża węgla brunatnego "Złoczew". List intencyjny w tej sprawie ma trafić do ministra transportu.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, w skład której wchodzi Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie, planuje uzyskać koncesję na wydobycie węgla ze złoża "Złoczew" w 2015 roku - poinformowała rzecznik prasowy PGE GiEK Iwona Paziak.
W sierpniu 2012 roku zostały zakończone prace związane z wykonaniem 272 otworów geologicznych. W czerwcu tego roku zakończono opracowywanie dokumentacji geologicznej i hydrogeologicznej, które zostały złożone w Ministerstwie Środowiska. Po ich zatwierdzeniu przez ministerstwo będzie możliwe ubieganie się o koncesję na wydobycie węgla brunatnego ze złoża.
Po otrzymaniu decyzji zatwierdzającej dokumentację zostanie opracowany Projekt Zagospodarowania Złoża. - Do roku 2015 planujemy opracować wszystkie potrzebne dokumentacje i uzyskać wszystkie wymagane prawem decyzje w celu złożenia wniosku o wydanie koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew. Uzyskanie koncesji planujemy na rok 2015 - dodała.
Po uzyskaniu koncesji będą mogły rozpocząć się prace przygotowawcze do eksploatacji złoża. W opracowywanej analizie rozważane są różne warianty wykorzystania węgla do produkcji energii w oparciu o modernizację istniejących bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów lub budowę nowych bloków w Złoczewie.
Realizacja nowej inwestycji ma strategiczne znaczenie dla przedłużenia do 2055 r. pracy największego w kraju kompleksu górniczo-energetycznego - Kopalni i Elektrowni Bełchatów. KWB Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Obecnie w Bełchatowie wydobywa się rocznie około 33 mln ton węgla brunatnego, co stanowi ponad 50 proc. krajowego rocznego wydobycia tego surowca. Kopalnia eksploatuje złoże o zasobach szacowanych całościowo na ponad 1 mld ton.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze