Litwa: Chevron wycofuje się z poszukiwania gazu łupkowego

Amerykański koncern Chevron, który przed miesiącem został ogłoszony na Litwie zwycięzcą przetargu na poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków, oznajmił we wtorek, że wycofuje się z tych działań.

Amerykański koncern Chevron, który przed miesiącem został ogłoszony na Litwie zwycięzcą przetargu na poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków, oznajmił we wtorek, że wycofuje się z tych działań.

Chevron była jedynym uczestnikiem postępowania przetargowego.

Powodem do takiej decyzji, według koncernu, jest nieuregulowana litewska baza ustawodawcza dotycząca wydobycia i eksploatacji węglowodorów.

W komunikacie prasowym premier Litwy Algirdas Butkeviczius wyraził ubolewanie z powodu takiej decyzji Chevronu, ale też zrozumienie.

"Oni mają do tego prawo, gdyż w Sejmie ciągle są omawiane akty prawne dotyczące wydobycia węglowodorów. Przede wszystkim więc musimy zakończyć formowanie bazy ustawodawczej do takiej działalności" - napisał w komunikacie premier Butkeviczius, wyrażając nadzieję, że w przyszłości Chevron będzie uczestniczył w litewskich projektach.

Reklama

Od czasu ogłoszenia przetargu na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego na Litwie w styczniu br. zostało znowelizowanych, bądź jeszcze omawianych jest 25 aktów prawnych, dotyczących wydobycia węglowodorów.

Według danych amerykańskiej agencji informacyjnej ds. zasobów energetycznych (Energy Information Administration), złoża gazu w łupkach znajdują się w południowo-zachodniej części Litwy i ciągną się w stronę Polski i obwodu kaliningradzkiego. Złoża mają się znajdować na głębokości od 1,5 do 2 km.

Szacuje się, że gazu z łupków wystarczyłoby na zaspokojenie potrzeb Litwy przez 30-50 lat. Obecnie Litwa rocznie zużywa rocznie ok. 3 mld m sześc. gazu dostarczanego przez Gazprom.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chevron | Litwa | gaz łupkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »